Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) rozpoczęła program, w ramach którego pomoże w powrocie do domu najbardziej potrzebującym cudzoziemcom, przebywającym w części Japonii dotkniętej trzęsieniem ziemi, falą tsunami i zagrożeniem radioaktywnym.

Od dnia katastrofy, czyli 11 marca, IOM pomogła opuścić Japonię ponad stu obcokrajowcom. Tokijski oddział organizacji ocenia, że na dotkniętych kataklizmem terenach wciąż przebywa kilka tysięcy obywateli innych państw.

Program IOM-u ma pomóc przede wszystkim obcokrajowcom, którzy przebywali w prefekturach Aomori, Iwate, Yamagata, Miyagi, Fukushima, Tochigi, Ibaraki i Chiba, gdy nastąpiło trzęsienie ziemi, i których "bezpośrednio dotknęły" trzęsienie ziemi, fala tsunami lub zagrożenie promieniowaniem z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima.

W pierwszej kolejności pomoc przysługuje wdowom i osobom nieletnim

W pierwszej kolejności pomoc przysługuje wdowom i osobom nieletnim, które wskutek trzęsienia zostały pozbawione dorosłego opiekuna. IOM opłaca koszt transportu do najbliższego lotniska i zakup biletu w jedną stronę do kraju pochodzenia.

Według prowizorycznego bilansu w trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca śmierć poniosło co najmniej 10 066 osób, a 17 442 zaginęły. Straty szacowane są wstępnie na ponad 200 mld euro, nie licząc strat przedsiębiorstw i konsekwencji wycieku nuklearnego.