W związku z Euro 2012 MSWiA zamierza przeszkolić 10 tys. policjantów z zakresu identyfikowania i przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści, czyli popełnionym z pobudek rasistowskich lub ksenofobicznych.

W czwartek poinformował o tym wiceszef MSWiA Adam Rapacki, który na posiedzeniu sejmowej komisji administracji przedstawił informację nt. zapobiegania i zwalczania przestępstw z nienawiści.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że przestępstwa i hasła nawołujące do znieważania określonej kategorii osób często towarzyszą imprezom sportowym, a w szczególności meczom piłkarskim podczas, których dochodzi do chuligańskich wybryków.

"Używanie rasistowskich sformułowań jest przestępstwem i po to są te szkolenia, żeby funkcjonariusze mogli szybciej interweniować. Mieliśmy takie przykłady gdzie na stadionach piłkarskich skandowano rasistowskie czy antysemickie hasła, a policja i prokuratura nie bardzo dopatrywały się przestępstwa () Zwracamy szczególną uwagę policji, że tego typu zachowania muszą się spotkać z aktywnym wyciąganiem konsekwencji" - powiedział Rapacki.

"Jest to tematyka niezwykle wrażliwa, bo często te przestępstwa jest trudno zidentyfikować i często sami funkcjonariusze przymykają oko na to, że ktoś kogoś znieważył czy obraził () i później mamy do czynienia z poważnymi przestępstwami kryminalnymi gdzie podłożem jest rasizm i ksenofobia" - powiedział Rapacki.

88 śledztw w sprawie przestępstw popełnionych z pobudek rasistowskich lub ksenofobicznych prowadziły prokuratury w I półroczu 2010 r.

Monitoringiem internetu pod kątem przestępstw popełnianych z pobudek rasistowskich lub ksenofobicznych zajmuje się przede wszystkim policja i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Rapacki dodał, że od 2004 roku w MSWiA działa Zespół Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii.

Z informacji MSWiA przedstawionej w czwartek sejmowej komisji spraw wewnętrznych wynika, że w ostatnich latach nieznacznie wzrosła liczba przestępstw z nienawiści - każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu takich przypadków.

88 śledztw w sprawie przestępstw popełnionych z pobudek rasistowskich lub ksenofobicznych prowadziły prokuratury w I półroczu 2010 r. - informowała w ub.r. Prokuratura Generalna. Zarzuty przedstawiono 41 osobom, aresztowano 2 osoby. Żadnej sprawy nie umorzono z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość. W porównaniu z 2009 r. liczba przestępstw popełnionych na tle rasowym w pierwszym półroczu 2010 r. utrzymała się na nieco niższym poziomie. Odnotowano też zauważalną od kilku lat tendencję wzrastającą w wykrywalności tego rodzaju przestępstw.