"Jak zostać królem", "Czarny łabędź" i "The Social Network" są wśród obrazów nominowanych do Oscara 2011 w kategorii najlepszy film. Triumfatorem uroczystości był obraz Toma Hoopera "Jak zostać królem" ("The King's Speech"), który zdobył łącznie 12 nominacji, w tym w kategoriach najlepszy film, reżyseria i pierwszoplanowa rola męska.

Nominacje do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono we wtorek w Los Angeles.

Triumfatorem uroczystości był obraz Toma Hoopera "Jak zostać królem" ("The King's Speech"), który zdobył łącznie 12 nominacji, w tym w kategoriach najlepszy film, reżyseria i pierwszoplanowa rola męska.

Tematem filmu Hoopera jest historia króla Anglii Jerzego VI, który - niczym starożytny Demostenes - uczy się, jak przestać się jąkać. Pomaga mu w tym logopeda Lionel Logue (gra go Geoffrey Rush, nominowany w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy), co ostatecznie usuwa przypadłość utrudniającą królewskie przemówienia. Pozbycie się jąkania u brytyjskiego monarchy jest szczególnie ważne ze względu na zbliżający się wybuch II wojny światowej. Naród Zjednoczonego Królestwa potrzebuje bowiem moralnego wsparcia do walki z hitlerowskimi Niemcami. Główną rolę w "Jak zostać królem" zagrał Colin Firth; zdobył za nią nominację w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy.

Na liście obrazów nominowanych do statuetki za najlepszy film jest 10 tytułów

Na liście obrazów nominowanych do statuetki za najlepszy film jest 10 tytułów, oprócz "Jak zostać królem": "Czarny łabędź" Darrena Aronofsky'ego, "The Fighter" Davida O. Russella, "Incepcja" Christophera Nolana, "Wszystko w porządku" ("The Kids Are All Right") Lisy Cholodenko, "127 godzin" Danny'ego Boyle'a, "The Social Network" Davida Finchera, "Toy Story 3" Lee Unkricha, "Prawdziwe męstwo" ("True Grit") braci Ethana i Joela Coenów oraz "Winter's Bone" Debry Granik.

Dramat "Czarny łabędź" przedstawia przygotowania Niny Sayers - jednej z najlepszych baletnic z prestiżowego New York City Ballet - do głównej roli w spektaklu "Jezioro łabędzie". Widz obserwuje stopniową przemianę tożsamości baleriny, granej przez Natalie Portman, która musi zmierzyć się z pogodzeniem dwóch sprzecznych ról: niewinnego i delikatnego Białego Łabędzia oraz zmysłowego i mrocznego Czarnego Łabędzia.



Portman, doceniona za rolę w "Czarnym łabędziu" znalazła się wśród aktorek nominowanych do Oscara 2011 w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska. Pozostałe nominowane to: Annette Bening (za rolę we "Wszystko w porządku" Lisy Cholodenko), Nicole Kidman ("Między światami" Johna Camerona Mitchella), Jennifer Lawrence ("Winter's Bone") i Michelle Williams ("Blue Valentine" Dereka Cianfrance).

W kategorii najlepszy pierwszoplanowy aktor nominowani zostali: Colin Firth (za rolę w "Jak zostać królem"), Javier Bardem (za rolę w filmie "Biutiful" Alejandro Gonzaleza Inarritu), Jeff Bridges (za rolę w "Prawdziwym męstwie"), Jesse Eisenberg (za rolę w "The Social Network") oraz James Franco (za rolę w "127 godzinach"). W opartym na faktach filmie Boyle'a James Franco zagrał alpinistę, który został uwięziony w rozpadlinie skalnej i toczy desperacką walkę o życie.

Nominowani w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy to z kolei: Christian Bale ("The Fighter"), John Hawkes ("Winter's Bone"), Jeremy Renner (film Bena Afflecka "The Town"), Mark Ruffalo ("Wszystko w porządku") i Geoffrey Rush ("Jak zostać królem").

Na liście nominowanych drugoplanowych aktorek znalazły się: Amy Adams ("The Fighter"), Helena Bonham Carter ("Jak zostać królem"), Melissa Leo ("The Fighter"), Hailee Steinfeld ("Prawdziwe męstwo") i Jacki Weaver (za rolę w "Animal Kingdom" Davida Michoda).

W kategorii najlepszy reżyser nominacje do Oscara 2011 otrzymali: Hooper - za "Jak zostać królem", Aronofsky - za "Czarnego łabędzia", Russell - za dramat "The Fighter", bracia Coen - za "Prawdziwe męstwo" oraz Fincher - za "The Social Network".

Sportowy dramat "The Fighter" to historia dwóch braci, którzy na przekór własnemu losowi postanawiają odbić się od dna i zawalczyć o jeden z najważniejszych tytułów bokserskich. Bohaterka "Prawdziwego męstwa", 14-letnia wieśniaczka Mattie chce zrobić wszystko, by morderca jej ojca został ukarany. Zatrudniony przez dziewczynę "najtwardszy szeryf w USA", Reuben J. "Rooster" Cogburn (gra go Jeff Bridges) ma w tym dopomóc. "The Social Network" to z kolei opowieść o powstawaniu słynnego portalu Facebook.

Filmy nieanglojęzyczne

Filmy nieanglojęzyczne, które otrzymały szanse na Oscara 2011, to: meksykański "Biutiful" Alejandro Gonzaleza Inarritu - z Javierem Bardemem w roli głównej, grecki "Dogtooth" Giorgosa Lanthimosa, duński "In a Better World" w reżyserii Susanne Bier, kanadyjskie "Pogorzelisko" Denisa Villeneuve'a i algierski "Outside the Law" ("Hors-la-loi") Rachida Bouchareba.

W kategorii pełnometrażowy film animowany o Oscara 2011 walczyły będą: "Toy Story 3", "Jak wytresować smoka" Chrisa Sandersa i Deana DeBlois oraz "Iluzjonista" Sylvaina Chometa. W kategorii najlepszy pełnometrażowy dokument zmierzą się m.in.: "Exit through the Gift Shop" (twórcy: Banksy i Jaimie D'Cruz) i "Restrepo" (Tim Hetherington i Sebastian Junger).

Do Oscara za zdjęcia nominowano operatorów filmów: "Czarny łabędź" (Matthew Libatique), "Incepcja" (Wally Pfister), "Jak zostać królem" (Danny Cohen), "The Social Network" (Jeff Cronenweth) i "Prawdziwe męstwo" (Roger Deakins).

We wtorek ogłoszono również nominacje w innych kategoriach, m.in. scenografia i montaż.

Tegoroczna, 83. w historii gala rozdania Oscarów odbędzie się 27 lutego w Teatrze Kodaka w Los Angeles.