Platforma Obywatelska zdobyła najwięcej, 11 spośród 30 mandatów w sejmiku woj. lubuskiego. Drugi jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, który uzyskał dziewięć mandatów - poinformowała PAP Wojewódzka Komisja Wyborcza w Zielonej Górze.

Jak poinformowała PAP Wojewódzka Komisja Wyborcza najlepszy wynik uzyskała PO - 33,89 proc. i zdobyła 11 mandatów. Drugi wynik osiągnął SLD - 26,09 proc., który zdobył dziewięć mandatów. PiS (16,96 proc.) i PSL (14,49 proc.) mają po pięć mandatów.

Do obsadzenia było 30 mandatów.

We wszystkich okręgach wyborczych oddano 325 439 ważnych głosów.

Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Zielonej Górze, Bogusław Łój poinformował, że z 10 komitetów wyborczych sześć nie uzyskało 5 proc. ważnych głosów i nie uczestniczyło w podziale mandatów.

Do sejmiku nie weszły komitety: Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - 3,95 proc., Ruch Wyborców Janusza Korwin-Mikke - 2,06 proc., KWW Polska Partia Pracy - 1,16 proc., UPR - 0,84 proc., Polski Kierunek - 0,32 proc., Ruch Społeczny 2010 - 0,22 proc.

Frekwencja w tym głosowaniu wyniosła 45,99 proc.

Do sejmiku dostali się m.in. marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński (PO), wiceprezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Roman Dziduch (PO), a także prezydent Gorzowa Wlkp. Tadeusz Jędrzejczak (z listy SLD).

Jędrzejczak ponownie został prezydentem miasta. Jak powiedział PAP, nie obejmie funkcji radnego sejmiku, a w związku z tym jego miejsce zajmie osoba, która uzyskała drugi najlepszy wynik na liście.

Do sejmiku dostał się też wicewojewoda Jan Świrepo (PSL), który powiedział PAP, że w ciągu dwóch dni zapadnie decyzja, czy obejmie mandat radnego, czy pozostanie wicewojewodą.

Największą niespodzianką jest brak w sejmiku jego dotychczasowego przewodniczącego Krzysztofa Seweryna Szymańskiego (PO).

W poprzednim sejmiku, na koniec kadencji PO miało 15 mandatów, SLD - sześć, PiS - sześć i PSL - trzy.