Sławomir Broniarz - dotychczasowy prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego - został ponownie wybrany na szefa ZNP - zdecydowali w czwartek uczestnicy 40. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP. Będzie to jego czwarta kadencja i potrwa do 2014 r.



Wybór Sławomira Broniarza na prezesa ZNP, który był jedynym kandydatem Związku na prezesa, zapadł niemal jednomyślnie. W głosowaniu wzięło udział 276 delegatów, 274 poparło kandydaturę.

"Bardzo serdecznie dziękuję za to zaufanie. Postaram się tego zaufania nie zawieść. Związek jest wielką, potężną organizacją, a nie tylko prezesem" - powiedział tuż po ogłoszeniu wyniku wyborów Broniarz.

W czwartek z udziałem premiera Donalda Tuska rozpoczął się 40. Krajowy Zjazd ZNP. Uczestniczy w nim prawie 300 delegatów. Zjazd, który potrwa do soboty, poza wyborem nowych władz, ma przyjąć program działań organizacji na najbliższe cztery lata.

W wystąpieniu poprzedzającym wybór szefa ZNP Broniarz podkreślił, że postulat dot. wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli powinien pozostać związkowym priorytetem. "Postulujemy uproszczenie systemu wynagradzania nauczycieli na rzecz zwiększenia udziału płacy zasadniczej w wynagrodzeniu całkowitym" - mówił.

Według niego, innym ważnym postulatem jest przeprowadzenia ogólnopolskiego badania czasu pracy nauczycieli. "Wyniki tego badania powinny stać się podstawą do podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących oświaty i jej pracowników oraz koronnym argumentem w obalaniu mitu o 18-godzinnym czasie pracy nauczycieli" - uznał szef ZNP.

Sławomir Broniarz jest prezesem ZNP od 1998 r. Ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował jako nauczyciel, wicedyrektor szkoły, a następnie w latach 1988-1995 był dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych w Skierniewicach. Ukończył także studia podyplomowe z historii oraz marketing i zarządzanie. W 1994 r. został wybrany wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Od lat uczestniczy w pracach Komisji Trójstronnej. Jest przewodniczącym Zespołu problemowego KT ds. usług publicznych. Aktywnie bierze udział w pracach międzynarodowego ruchu związkowego. Zainicjował wiele akcji związkowych i społecznych w tym m.in. Pakt dla Edukacji, Edukacyjny Okrągły Stół, kampanię w obronie publicznej edukacji "Nie dajmy popsuć naszej szkoły", akcję na rzecz przyznania nauczycielom świadczeń kompensacyjnych.

Był uczestnikiem strajków pracowników oświaty w 1992 i 1993 r. oraz liderem strajków w roku 1999, 2007 i 2008 oraz licznych akcji protestacyjnych i demonstracji organizowanych przez ZNP.

W 2001 r. prezentował w Sejmie projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej płac nauczycieli (nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela, pod którą ZNP zebrał ok. 600 tys. podpisów). W 2008 r. i 2010 r. prezentował w Sejmie projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej upowszechnienia wychowania przedszkolnego. Zaangażowany w liczne działania na rzecz poprawy sytuacji pracowników oświaty, zwiększenia nakładów na edukację oraz podnoszenia jakości kształcenia. Razem z przedstawicielami ZNP reprezentuje Związek podczas negocjacji płacowych z ministerstwem edukacji. Ma żonę i troje dzieci.

Związek Nauczycielstwa Polskiego, który liczy już 105 lat, jest najliczniejszym związkiem zawodowym działającym w oświacie. Zrzesza około 300 tys. osób - pracowników oświaty i wychowania, szkolnictwa wyższego i nauki, instytucji z nimi współpracujących. Są wśród nich zarówno czynni zawodowo nauczyciele, jak i pracownicy administracji i obsługi oraz emeryci i renciści.