Jeszcze w poniedziałek na Dolny Śląsk przyjadą wojska chemiczne, które rozpoczną dezynfekcję w budynkach, zalanych przez ubiegłotygodniową powódź - poinformowało MSWiA.

"Jako pierwsze odkażane będą miejsca na terenie Bogatyni, w powiecie zgorzeleckim i powiecie lubańskim. Według Sanepidu woda w wodociągach miejskich na terenach przy stacji uzdatniania wody w Bogatyni jest już zdatna do picia. Są natomiast zastrzeżenia do jakości wody płynącej w kranach. Jest zanieczyszczona, stąd apel, aby jej nie pić bez przegotowania" - poinformowała rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

Jak dodała, rozpoczęła się odbudowa drogi wojewódzkiej nr 352 Bogatynia - Zgorzelec. "Udało się już wybudować drogę tymczasową, co umożliwi m.in. transport materiałów budowlanych i ułatwi odbudowę oraz remont zniszczonych domów. Do chwili przywrócenia całkowitego ruchu nadal obowiązują dojazdy przez Niemcy i Czechy" - zaznaczyła Woźniak.

Odbudowywana jest linia kolejowa, którą dostarczany jest węgiel dla Elektrowni Turów

Odbudowywana jest też zniszczona linia kolejowa, którą dostarczany jest węgiel dla Elektrowni Turów. W pełni uruchomiona ma zostać na początku października br.

W rejonach dotkniętych przez żywioł - jak podkreśliła Woźniak - nadal pracują inspektorzy nadzoru budowlanego. Sprawdzili do tej pory stan techniczny budynków i mostów w Bogatyni, Porajowie, Radomierzycach, Sulikowie, Radzimowie, Sieniawce. Skontrolowali także zaporę na rzece Witce w Niedowie.

Z kolei służby inspekcji sanitarnej oraz weterynaryjnej kontrolują, czy nie ma zagrożenia epidemiologicznego. "Wszystkie zwierzęta, które utonęły w trakcie powodzi, są na bieżąco usuwane. W tej chwili według służb nie ma żadnego zagrożenia sanitarnego ani epidemiologicznego. Rozprowadzane są bezpłatne środki dezynfekcyjne" - dodała Woźniak.