W dorzeczach Wisły i Odry w akcję przeciwpowodziową zaangażowanych jest w niedzielę ok. 3 tys. żołnierzy, którzy wykorzystują do działań 25 pływających transporterów, 9 śmigłowców i ok. 140 pojazdów terenowych, a także sprzęt inżynieryjny - łodzie, pompy i agregaty.

Jak poinformował PAP rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Sylwester Michalski, wojsko sukcesywnie przekazuje poszkodowanym pomoc materialną - żywność, odzież i środki czystości. Do działania skierowało także kilku psychologów. Rzecznik zadeklarował, że w gotowości pozostaje dodatkowych 5 tys. żołnierzy wraz ze sprzętem.

Największe siły wojska zaangażowane są - jak podał płk Michalski - w dorzeczu Wisły na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego a także małopolskiego i mazowieckiego.

Trzecią dobę prace trwają w Świniarach na Mazowszu, gdzie ponad 250 żołnierzy uczestniczy w budowie tymczasowego wału przeciwpowodziowego. Na wniosek wojewody mazowieckiego 25 żołnierzy skierowano do umacniania wału przeciwpowodziowego w rejonie Mostu Siekierkowskiego w Warszawie.

W woj. świętokrzyskim ponad 500 żołnierzy wspiera służby ratownicze w Sandomierzu, Połańcu, Nowym Korczynie, Pacanowie i Baranowie Sandomierskim; kolejnych 500 walczy z wielką wodą na Podkarpaciu w gm. Gorzyce oraz w powiatach mieleckim i tarnobrzeskim. Ponad 100 żołnierzy zaangażowanych jest na zalanych terenach w gm. Wilków na Lubelszczyźnie; ok. 300 kontynuuje działania w gm. Szczurowa, Wietrzychowice, Borzęcin i Muszyna w Małopolsce.

W akcję w dorzeczu Wisły bierze udział 9 transportowych śmigłowców. Dwa z nich w Sandomierzu zrzucają kilkutonowe worki z gruzem i żwirem w okolicy sandomierskiej huty szkła by nie dopuścić do zalania tego terenu; pozostałe realizują podobne zadania związane z pomocą w odbudowie i umacnianiu wałów oraz transportem ładunków w miejscowościach Szczurowa, Sokolniki, Szczucin i Świniary.

Wojsko nadal utrzymuje siły w dorzeczu Odry, głównie na terenie województwa dolnośląskiego; we Wrocławiu i w powiecie oławskim. Zadaniem żołnierzy jest patrolowanie wałów przeciwpowodziowych, ich umacnianie i uszczelnianie.

Pracę kontynuują także wojska chemiczne, które odkażają obiekty na terenie kilku gmin. 50 żołnierzy z 5 batalionu chemicznego w Tarnowskich Górach działa w gminach Szczurowa, Wietrzychowice i Czechowice-Dziedzice; kolejna kieruje się do gminy Bieruń. W miejscowości Gdów chemicy odkazili już ok. 200 budynków - domów, szkół, biur i urzędów.

Rzecznik SGWP poinformował PAP, że dotychczas wojsko przekazało dla powodzian prawie 250 ton żywności, 160 tys. sztuk koców, pościeli i ubrań i prawie 3 tony środków higieny. Pomoc trafia do władz samorządowych, które zajmują się jej dystrybucją.

Płk Michalski podał, że wojsko skierowało do pomocy osobom poszkodowanym przez powódź w gm. Połaniec sześciu psychologów. "Wojskowi psycholodzy są gotowi pomagać także w innych rejonach, gdy tylko pojawi się takie zapotrzebowanie ze strony władz samorządowych" - zadeklarował.