Jako niezgodne z zasadami etyki dziennikarskiej i "zwykłą przyzwoitością" ocenił warszawski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przemilczenie przez TVP sporu o władzę w telewizji publicznej. Szef Agencji Informacyjnej TVP Jan Piński odpowiada, że jest to jego decyzja, wynikająca z troski o dobry wizerunek spółki.

Warszawski oddział SDP oświadczył w środę, że wedle informacji Stowarzyszenia "kierownictwo Agencji Informacyjnej TVP zakazuje dziennikarzom umieszczania w programach informacyjnych tematów dotyczących powołania nowej rady nadzorczej TVP".

"Chowanie głowy w piasek i przemilczanie istotnych informacji jest niezgodne z zasadami etyki dziennikarskiej i zwykłą, ludzką przyzwoitością" - głosi komunikat.

Warszawskie SDP przypomina przy tym wypowiedź p.o. prezesa TVP Piotra Farfała, który powiedział w poniedziałek, że programy TVP są rzetelne i obiektywne. "Czy kryteria rzetelności i obiektywizmu spełniają programy informacyjne TVP - "Teleexpress", "Wiadomości", "Panorama", wreszcie kanał INFO, które w ogóle nie informują o tym, co dzieje się od kilku dni wokół telewizji publicznej? Czy dziennikarze tej telewizji - reporterzy, wydawcy, wreszcie dyrektorzy nie potrafią w sposób rzetelny i wyważony omówić sytuacji, o której obszernie informują inne telewizje, radiostacje, prasa, a także radio publiczne?" - pyta SDP w komunikacie prasowym.

Szef Agencji Informacji TVP Jan Piński powiedział, że "decyzja o tym, żeby nie informować na bieżąco o szczegółach sporu właścicielskiego wokół władz TVP o to, kto jest legalną władzą w telewizji, wynika z troski o wizerunek TVP, a także o finanse spółki - zarówno w postaci abonamentu, jak i przychodów z reklam".

"Krytykujące nas media prywatne, same nigdy nie relacjonowały sporów właścicielskich w swoich władzach" - powiedział Piński dodając, że te same media konkurują z TVP o widza.

"W momencie, w którym będzie znane rozstrzygnięcie sądowe w sprawie sporu we władzach TVP, telewizja o nim poinformuje" - zapewnił Piński. Podkreślił też, że decyzję o tym, by nie relacjonować na bieżąco sporu o władzę spółkę podjął on sam, jako szef Agencji Informacji.

Od soboty w telewizji publicznej funkcjonują dwa, zwalczające się zarządy: dotychczasowy p.o. prezes telewizji Piotr Farfał i nowy zarząd, który tworzą p.o. prezes Bogusław Szwedo i Małgorzata Wiśnicka-Hińcza. Obie strony czekają teraz na decyzję Krajowego Rejestru Sądowego, gdzie wpłynęły wnioski dotyczące wpisania zmian we władzach TVP. Obecnie według wpisu w sądowym rejestrze p.o. prezesem telewizji jest Farfał.