Ustawa covidowa dotycząca m.in. dodatków dla medyków zostanie opublikowana najpóźniej 2 grudnia, termin ten wynika z wewnętrznych zasad publikacji ustaw ustalonych jeszcze za czasów premiera Donalda Tuska - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller był pytany w TVN24, kiedy zostanie opublikowana tzw. ustawa covidowa dotycząca m.in. dodatków dla medyków. "Zgodnie z tym, jak informowało Rządowe Centrum Legislacji najpóźniej 2 grudnia" - odpowiedział rzecznik rządu.

Dopytywany, dlaczego dopiero 2 grudnia, przekonywał, że rządzący chcą doprowadzić do "spójności stanu legislacyjnego". Tłumaczył, że obecnie w Senacie jest procedowana kolejna nowela tzw. ustawy covidowej; która - jak mówił Müller - wpływa na kształt legislacyjny tej pierwszej ustawy, która ma zostać opublikowana.

Rzecznik rządu był też pytany, dlaczego premier uzurpuje sobie prawo, aby czekać z publikacją ustawy do stanu tej spójności legislacyjnej skoro Sejm uchwalił, a prezydent tę ustawę podpisał. Müller powtórzył, że "przede wszystkim najważniejsza jest spójność prawa ustalanego w budynku parlamentu".

Dodał, że zgodnie z procedurami w RCL jest określony termin na publikację. "I ten termin, jak wczoraj poinformował mnie szef RCL, upływa bodajże 2 grudnia (...) zostanie ta ustawa opublikowana" - podkreślił Müller.

Przekonywał, że termin 2 grudnia jest liczony "z wewnętrznych zasad publikacji ustaw, ustalonych jeszcze swoją drogą za czasów (premiera) Donalda Tuska".

Nowelizacja w jej pierwotnym brzmieniu zakładała dodatki tylko dla personelu medycznego skierowanego przez wojewodę do walki z epidemią. Pod koniec października Sejm przyjął jednak poprawkę Senatu, która powiększyła grono beneficjentów do wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w leczenie COVID-19.

Politycy PiS tłumaczyli później, że akceptacja poprawki senackiej nastąpiła przez pomyłkę, a ich klub złożył w Sejmie projekt kolejnej nowelizacji tzw. ustawy covidowej, która miała przywrócić wyjściową wersję przepisu dotyczącego dodatków dla medyków. Nowela została uchwalona 28 października, ale rząd ostatecznie zgodził się wypłacać większe wynagrodzenie szerszej grupie pracowników służby zdrowia.