40 lat od powstania polska Solidarność nadal jest inspiracją dla walczących o wolność i prawa człowieka na całym świecie - oświadczył w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

"Narodziny pierwszego związku zawodowego przyniosło nadzieję, potem ruchu obywatelski Solidarność, którzy dał wolność w 1989 r. Polsce i zapoczątkował fale wielkich zmian w bloku wschodnim. Wszystko zaczęło się od wiary w zmianę i wartości niewielu, którzy byli w sanie zainspirować większość. W ten sposób zachodzą zmiany" - podkreślił Saasoli w przesłaniu wideo opublikowanym na Twitterze.

Jak zaznaczył transformacja, która dorowadziła do demokratycznej przemiany nie byłaby możliwa bez determinacji liderów, bez poświęcenia społeczeństwa, bez poszanowania zasady, aby nie używać przemocy, ale przede wszystkim bez współpracy pomiędzy społeczeństwem, kościołem, intelektualistami i pracownikami.

Włoch ocenił, że zmiana narodziła się z idei solidarności, solidarności dla wszystkich i wiary, że jest ona nie tylko możliwa, ale i konieczna dla Polski i Polaków.

"Przez ruch Solidarności przypomnieliście nam o tym, że mamy moc określania swojego przeznaczenia. Składam hołd panu (Lechowi) Wałęsie, który pokazał przywództwo w walce przeciwko reżimowi komunistycznemu i wykazał się determinacją w dążeniu do realizacji swoich wartości" - oznajmił szef PE.

Wspominał wszystkich członków i aktywistów Solidarności - tych, którzy odeszli i "tych, którzy nadal przyczyniają się do demokratycznego życia Polski". "Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy liderów z odwagą determinacją oraz silnym morale" - ocenił.

Jego zdaniem "lekcja", którą ludzie Solidarności dali, będzie zawsze aktualna - jedynym sposobem rozwiązywania konfliktów jest dialog. "Chciałbym wam podziękować za tę lekcję" - powiedział Sassoli.

Przypomniał, że dziś wciąż wielu ludzi żyje w krajach autorytarnych, dlatego ruch Solidarności jest nieustannym źródłem inspiracji w walce o wolność i prawa człowieka.

40 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, które w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.