W obu przypadkach te spadki są do pewnego stopnia efektem statystycznym, wynikającym z tego, że bilans dotyczy weekendu, gdy potwierdzanie koronawirusa jako przyczyny zgonu często odbywa się z opóźnieniem, zaś liczba wykonywanych testów jest mniejsza niż w pozostałe dni tygodnia. Nieuwzględniane zgony z weekendu są uzupełnianie w kolejnych dniach. Tym niemniej podane w poniedziałek liczby są zauważalnie niższe od tych z poprzedniego poniedziałku.

Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło w Wielkiej Brytanii już 42 647 osób, co jest trzecim najwyższym bilansem na świecie - po Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

W ciągu ostatniej doby wykryto 958 zakażeń koronawirusem, wskutek czego łączna liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do 305 289. To piąty najwyższy bilans na świecie - po Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Rosji i Indiach.

Jak poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia, w ciągu minionej doby przeprowadzono w kraju ponad 139 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, a od początku epidemii już prawie 8,03 mln.

Bilans nowych zgonów obejmuje wszystkie zarejestrowane w ciągu 24 godzin między godz. 17 w sobotę a godz. 17 w niedzielę, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa. Natomiast bilans nowych testów i zakażeń obejmuje 24 godziny między godz. 9 rano w niedzielę a godz. 9 rano w poniedziałek.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Wielkiej Brytanii wykryto 31 stycznia, pierwszy zgon z powodu Covid-19 miał miejsce 5 marca.

W piątek w Wielkiej Brytanii obniżono poziom zagrożenia koronawirusem z czwartego na trzeci w pięciostopniowej skali. Poziom trzeci oznacza, że wirus znajduje się "w ogólnej cyrkulacji" i może nastąpić "stopniowe złagodzenie ograniczeń".

We wtorek brytyjski premier Boris Johnson ma ogłosić przejście od 4 lipca do następnego etapu znoszenia w Anglii ograniczeń wprowadzonych z powodu epidemii, w tym poinformować o warunkach wznowienia działalności przez sektor gastronomiczny oraz o możliwym złagodzeniu nakazu utrzymywania dwumetrowej odległości między ludźmi.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)