3,8 mld euro to największa kwota pomocy makrofinansowej wypłacona przez UE krajowi partnerskiemu.

„Kontynuujemy wsparcie polityczne, finansowe i techniczne, szczególnie w czasach kryzysu, aby wesprzeć program reform Ukrainy na rzecz budowy bardziej odpornej gospodarki. W ramach czwartego unijnego programu pomocy makrofinansowej Ukraina spełniła niezbędne kryteria reformy i w efekcie przygotowujemy wypłatę wysokości 500 milionów euro” - oświadczył wiceszef KE Valdis Dombrovskis.

Paolo Gentiloni, unijny komisarz ds. gospodarki, powiedział, że pożyczka rzędu 500 milionów euro jest kolejnym dowodem unijnej determinacji, aby aktywnie wspierać Ukrainę i jej obywateli w tych trudnych czasach. "Kryzys nie zna granic, a europejska solidarność nie kończy się na granicach Unii Europejskiej” - podkreślił.

Reklama

Wypłata drugiej i ostatniej transzy pomocy makrofinansowej stała się możliwa dzięki temu, że Kijów spełnił stosowne kryteria dotyczące walki z korupcją i praniem pieniędzy, zarządzania finansami publicznymi, sektora bankowego, energii, opieki zdrowotnej i polityki społecznej. Ukraina finalizuje także nową umowę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym na sumę 5 mld dolarów.

500 mln euro z UE będzie udostępniane Ukrainie w formie niskooprocentowanych pożyczek długoterminowych.

UE udostępnia również pożyczki w ramach pomocy makrofinansowej dla dziesięciu krajów partnerskich, aby pomóc im ograniczyć skutki ekonomiczne pandemii koronawirusa i dzięki tej inicjatywie Ukrainie przypadnie 1,2 mld euro.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)