Bułgarski parlament zwiększył w poniedziałek w drugim czytaniu wydatki budżetowe na 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa. Nowa wersja budżetu zakłada wzrost zadłużenia z obecnych 2,2 mld lewów (1,1 mld aeuro) do 10 mld lewów (5 mld euro).

W razie konieczności zaciągnięty zostanie wewnętrzny i zagraniczny dług oraz będzie szukana pomoc międzynarodowych instytucji.

Deficyt budżetowy ma wzrosnąć do 2,9 proc. PKB, czyli 3,5 mld lewów (1,75 mld euro), bezrobocie o 2 proc. do 6,2 proc. Dokument przewiduje 3-procentowy spadek gospodarczy.

Ustawa o zwiększeniu wydatków budżetowych różni się od pierwotnej wersji, zaproponowanej przez gabinet, w części pomocy dla biznesu w warunkach spowodowanych przez pandemię Covid-19 kryzysu.

Pomoc finansową o łącznej wartości 1,5 mld lewów (750 mln euro) otrzymają firmy z najbardziej dotkniętych przez pandemię branż, które nie zwolnią pracowników, przede wszystkim hotelarstwie, gastronomii, transporcie, drobnym biznesie rzemieślniczym i in.

Firmy te dostaną od państwa wsparcie na pokrycie 60 proc. płac i ubezpieczeń pracowników, resztę czyli 40 proc. powinny zapłacić same. Większość pracodawców jednak woli zwalniać pracowników i wysyłać ich do biur zatrudnienia.

Bezrobocie rośnie lawinowo. W poniedziałek zarejestrowano 7 tys. zwolnionych. W ciągu trzech tygodni ich liczba wzrosła do 44 tys.

Po głośnym skandalu posłowie postanowili od 1 kwietnia zrezygnować z wynagrodzeń na czas trwania stanu wyjątkowego, przedłużonego go 13 maja. W tym okresie nie będą wypłacane dotacje dla partii politycznych. Podobna decyzja dotyczy całej władzy wykonawczej – premiera i rządu. Wezwano prezydenta by również podjął taki krok.

Nie przewidziano pomocy dla ludzi, którzy ubezpieczają się sami. Bedą oni mieli prawo do trzech nieoprocentowanych kredytów z 5-letnią karencją w wys. do 1500 lewów (750 euro). Firmy będą mogły zaciągnąć jeden kredyt w wys. 100 tys. lewów (50 tys. euro).

Wprowadzono moratorium na spłatę kredytów bankowych. Odrzucono jednak możliwość odłożenia opłat za usługi komunalne.

Grzywny za naruszenie nakazu izolacji, m.in. za spacery w parkach, wynoszą od 5 tys. lewów (2500 euro) do 300 lewów (150 euro). Wysokie grzywny będą nakładane wyłącznie na osoby, które naruszyły kwarantannę.

Według ostatnich oficjalnych danych w kraju wykryto 549 zarażonych koronawirusem, 22 osoby zmarły. Zarażonych jest siedmiu pracowników sofijskiego pogotowia.

Osób testowanych na obecność koronawirusa jest wciąż za mało. Szef Krajowego Sztabu Operacyjnego prof. Weccisław Mutafczijski podał, że testowanych w tym tygodniu będzie 2200 osób na 1 mln, dwukrotnie więcej niż w minionym.