W odpowiedzi na potrzeby wiernych - osób starszych i o obniżonej odporności - najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem zostanie przeprowadzona transmisja niedzielnej mszy św. z kościoła seminaryjnego. Przełożono też terminy spotkań z cyklu "Myśląc z Wyszyńskim" oraz "Duchowość dla Warszawy".

Od środy 11 marca nie odbywają się wykłady i zajęcia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Rektor PWTW Collegium Joanneum odwołał również konferencje, imprezy o charakterze ogólnouczelnianym oraz inne wydarzenia organizowane przez tę uczelnię, jak np. cieszące się dużą popularnością wykłady otwarte z cyklu “Duchowość dla Warszawy” odbędą się w innym terminie. Przełożone na inny dzień zostanie także planowane na piątek 13 marca sympozjum dla profesorów nt. synodalności.

Podobnie również na PWTW Collegium Bobolanum wszystkie zajęcia dydaktyczne zostały odwołane do 25 marca włącznie, zarówno na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych. Odwołane zostały wszystkie spotkania, konferencje, studia formacyjne i zajęcia dla kleryków. Administracja i infrastruktura uczelni w tym czasie będzie funkcjonowała normalnie. Sesja egzaminacyjna została przedłużona do 4 kwietnia.

Reklama

W związku z odwołaniem zajęć na uczelniach działające w Warszawie duszpasterstwa akademickie przeorganizowały swoją aktywność. Do dowołania lub przez najbliższe dwa tygodnie nie będzie spotkań duszpasterstw akademickich archidiecezji warszawskiej. Na razie bez zmian pozostają msze święte akademickie oraz wielkopostne nabożeństwa dla studentów.

Duszpasterstwo akademickie św. Anny zawiesza spotkania wszystkich wspólnot oraz kursy przedmałżeńskie. Natomiast planowane na marzec IV Warsztaty Liturgiczne i Kurs Filip odbędą się w innym terminie. W niedzielę 15 marca nie będzie mszy świętej dla wszystkich wspólnot duszpasterstwa oraz agapy po jej zakończeniu.

Reklama

Msze święte w kościele św. Anny będą odbywały się normalnie, znak pokoju będzie przekazywany przez skinienie głowy, a Komunia udzielana na rękę. Natomiast uczestnicy drogi krzyżowej nie będą chodzić za krzyżem, ale pozostaną w ławkach.

Duszpasterstwo akademickie “Freta 10” odwołuje bezterminowo wszystkie spotkania. Msza święta akademicka o 19:30 będzie nadal odprawiana, ale bez udziału scholi.

Na razie do końca przyszłego tygodnia, czyli 22 marca, spotkania zawiesza duszpasterstwo akademickie “Studnia” na Służewie. Odwołane są także warsztaty filmowe, środowa całonocna adoracja oraz inne wydarzenia, z wyjątkiem rekolekcji, które rozpoczną się w niedzielę 15 marca.

Duszpasterstwo akademickie “Sandał” działające przy kościele Najświętszego Zbawiciela odwołuje spotkania na czas zawieszenia zajęć na uczelniach warszawskich. Natomiast nabożeństwa Drogi Krzyżowej w piątek o godz. 20:00 oraz msze akademickie w niedzielę o 20:30 i w środę o 7:00 pozostają bez zmian.

Do środy 25 marca duszpasterstwo akademickie “Dąb” przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie odwołuje wszystkie zaplanowane wyjazdy, spotkania, a także msze wtorkowe i środowe oraz jutrznie.

Centrum Opatrzności Bożej poinformowało, że w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa niemożliwe jest zwiedzanie Świątyni Opatrzności Bożej a grupy, które mają uzgodnione wcześniej terminy zwiedzania proszone są o kontakt. Niedostępne dla zwiedzających jest także nowo otwarte Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajdujące się w pierścieniu kopuły.

W Świątyni Opatrzności Bożej można uczestniczyć w liturgii, indywidualnej adoracji i modlitwie. Nieczynny jest jedynie znajdujący się w Świątyni punkt informacyjny.

Aż do odwołania pozostanie zamknięte dla zwiedzających także Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście. Nie odbędą się zaplanowane na marzec wykłady, koncerty i imprezy towarzyszące wystawom czasowym.

W prowadzonym przez archidiecezję warszawską Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. ks. R. Archutowskiego odwołane zostały zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, spotkania z rodzicami a także zaplanowane na 14 marca spotkanie informacyjne dla kandydatów do tej szkoły.

Uczniowie mają wykorzystać czas na pracę samodzielną korzystając z platformy epodreczniki.pl. Nauczyciele będą im przekazywali materiały dydaktyczne za pośrednictwem Librusa (elektronicznego dziennika). Sekretariat szkoły będzie czynny w godzinach 10-14. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz