Bezpłatne wsparcie psychologiczne online dla personelu medycznego, chorych i ich rodzin,a także dla osób przeżywających kryzys psychiczny w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego oferuje od poniedziałku katowicki Instytut Psychoterapii i Rozwoju Osobistego „W dobrą stronę”.

„Drodzy, chcemy pomagać w tym trudnym czasie w miarę naszych możliwości, wszystkim tym, dla których ostatnie dni (i pewnie następne tygodnie) są bardzo trudne, wyczerpujące fizycznie i psychicznie” - napisali przedstawiciele Instytutu na Facebooku.

Specjaliści będą pomagać zdalnie potrzebującym na razie przed najbliższe dwa tygodnie – przez Skype'a, WhatsApp lub - jeśli ktoś nie korzysta z tych narzędzi - telefonicznie.

W okresie stanu epidemicznego związanego z pandemią SARS-CoV-2 ze wsparcia mogą skorzystać lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia oraz chorzy, będących pod nadzorem epidemiologicznym, ich rodziny i wszyscy, którzy przeżywają silny lęk, obniżenie nastroju lub kryzys emocjonalny.

„Włączamy się w inne tego typu inicjatywy, które pojawiają się w ostatnich dniach w całym kraju. Będziemy starali się pomagać wszystkim w miarę możliwości albo kierować ich do specjalistów z innych ośrodków” - powiedziała PAP Natalia Biskupska z Instytutu Psychoterapii i Rozwoju Osobistego „W dobrą stronę”. Jak dodała, już zgłosiły się pierwsze osoby, które opisują objawy silnego lęku, ataków paniki związanych z koronawirusem.

Świadczenie zdalnej i bezpłatnej pomocy katowicki instytut planuje na razie do 29 marca. Chce zaoferować każdemu chętnemu trzy spotkania online. W celu ustalenia terminu należy wysłać sms lub maila do psychoterapeutek - Natalii (694 429 177, nbiskupska@wdobrastrone.pl) lub Agnieszki (501 234 107, atendyra@wdobrastrone.pl).

W związku z ogłoszonym w kraju stanem zagrożenia epidemiologicznego pracownicy Instytutu ograniczają kontakt osobisty z pacjentami i przechodzą w pracy terapeutycznej na formę zdalną. Jak przypominają, sesje psychoterapii i konsultacje online są znaną i wykorzystywaną już wcześniej formą kontaktu pacjenta z psychologiem. "Mają oczywiście pewne ograniczenia, jednak w sytuacji, w której kontakt osobisty jest niemożliwy, są jedynym rozwiązaniem pozwalającym utrzymać regularność pomocy terapeutycznej" - wskazują.

Nie jest to jedyna w woj. śląskim inicjatywa pomocy psychologicznej w obecnej sytuacji epidemiologicznej. Np. w Częstochowie działa całodobowa infolinia, zdalne wsparcie psychologiczne dla osób objętych kwarantanną zapewniane jest też w Raciborzu.