We Francji wykryto 45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowały w środę władze tego kraju. Tym samym bilans osób zarażonych Covid-19 w ciągu doby wzrósł do 257.

Najbardziej dotknięty wirusem jest region Hauts-de-France na północy Francji. Z nowego bilansu wynika, że o ile w lutym liczba osób zarażonych była względnie stabilna, o tyle w marcu ilość nowych przypadków zaczęła znacząco rosnąć.

Oficjalne dane mówią o 12 wyleczonych oraz czterech ofiarach śmiertelnych koronawirusa na terenie Francji.

Przyrost liczby zarażonych sprawił, że rząd zdecydował o wprowadzaniu tzw. drugiego etapu strategii postępowania epidemiologicznego. Minister zdrowia Olivier Veran powtórzył podczas konferencji prasowej, że celem rządu w obecnym stadium rozwoju sytuacji jest „spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa, aby zapobiec lub przynajmniej opóźnić pojawienie się ewentualnej epidemii, czyli fazy 3”.

W środę dyrekcja paryskich szpitali zdecydowała o skróceniu 14-dniowej kwarantanny, której poddani zostali lekarze, pielęgniarki i pozostały personel medyczny po kontakcie z zarażonymi Covid-19. Osoby, które nie wykazują symptomów zarażenia, poproszeni zostali o powrót do pracy.

Francuskie władze dementują spekulacje o wprowadzaniu ograniczeń w funkcjonowaniu transportu publicznego w przypadku wystąpieniu epidemii.

Służbom medycznym we Francji nie udało się zidentyfikować tzw. pacjenta zero, czyli nosiciela wirusa, który zaraził pierwszego Francuza, 60-letniego mężczyznę z departamentu Oise na północnym zachodzie kraju.

Minister obrony Florence Parly zdementowała w środę spekulacje, że źródłem zarażenia są żołnierze, którzy uczestniczyli w misji repatriacyjnej Francuzów i obywateli innych państw Unii Europejskiej z chińskiego miasta Wuhan, centrum światowej epidemii.

Ministerstwo pracy Francji ogłosiło w środę, że rodzice dzieci, które podlegają kwarantannie, mogą zażądać przerwania pracy online z powodu zamknięcia żłobków i szkół w niektórych gminach i konieczności opieki nad dziećmi.