W poniedziałek wieczorem rozstrzygnął się los wyborów okręgu senackim nr 64, gdzie o mandat walczyli: obecny senator PO Sławomir Rybicki (KO), prywatny przedsiębiorca i gdyński radny Marcin Bełbot (PiS) oraz startujący z własnego komitetu wyborczego kpt. żeglugi wielkiej Józef Franciszek Wójcik. Ostatecznie to Rybicki zdobył mandat senacki (głosowało na niego 106,9 tys. wyborców, prawie dwa razy więcej niż na kandydata PiS).
Z danych, które podały w poniedziałek okręgowe komisje wyborcze, wynika, że kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli łącznie 43 mandaty w Senacie, kandydaci PSL - trzy mandaty, a kandydaci SLD - dwa.
Trzy mandaty przypadły kandydatom niezależnym, kojarzonym jednak z opozycją. Chodzi o byłego prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego w Łodzi, prezydenta Nowej Soli Wadima Tyszkiewicza w jednym z okręgów w woj. lubuskim oraz byłego sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego w Koszalinie.
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej wygrali w 43 okręgach. Są to: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (Wałbrzych), Bogdan Zdrojewski, Alicja Chybicka, Barbara Zdrojewska (wszyscy okręgi wrocławskie), Andrzej Kobiak, Krzysztof Brejza, Antoni Mężydło (wszyscy kujawsko-pomorskie), Jan Bury (Lublin), Robert Dowhan, Władysław Komarnicki (obaj lubuskie), Artur Dunin (Łódź), Jerzy Fedorowicz, Bogdan Klich (obaj okręgi krakowskie), Jolanta Hibner, Marek Borowski, Barbara Borys-Damięcka, Kazimierz Ujazdowski, Aleksander Pociej (wszyscy okręgi stołeczne), Danuta Jazłowiecka, Bieniamin Godyla (oboje opolskie), Kazimierz Kleina, Stanisław Lamczyk, Bogdan Borusewicz, Sławomir Rybicki, Ryszard Świlski, Leszek Czarnobaj (wszyscy pomorskie), Zygmunt Frankiewicz, Halina Bieda, Beata Małecka-Libera, Joanna Sekuła, Agnieszka Gorgoń-Komor, Marek Plura (wszyscy okręgi śląskie), Jerzy Wcisła (Elbląg), Adam Szejnfeld, Jadwiga Rotnicka, Marcin Bosacki, Paweł Arndt, Wojciech Ziemniak, Ewa Matecka, Janusz Pęcherz (wszyscy okręgi wielkopolskie), Tomasz Grodzki, Magdalena Kochan, Janusz Gromek (wszyscy zachodniopomorskie).
Trzy mandaty senatorskie zdobyli kandydaci PSL. To Ryszard Bober w kujawsko-pomorskim (Grudziądz), Michał Kamiński w mazowieckim (Pruszków) i Jan Filip Libicki w Wielkopolsce (Szamotuły).
W dwóch okręgach wygrali kandydaci SLD - w Częstochowie Wojciech Konieczny, a w Tychach Gabriela Morawska-Stanecka.
Wybory do Senatu wygrało w sumie 48 kandydatów, rekomendowanych przez PiS. To: Rafał Ślusarz, Krzysztof Mróz i Dorota Czudowska w okręgach legnickich (siedziba OKW), Aleksander Szwed w Wałbrzychu, Józef Łyczak w okręgu toruńskim, Stanisław Gogacz, Grzegorz Czelej w okręgach lubelskich, Grzegorz Bierecki, Józef Zając i Jerzy Chróścikowski w okręgach chełmskich, Przemysław Błaszczyk, Maciej Łuczak i Michał Seweryński w okręgach sieradzkich, Wiesław Dobkowski i Rafał Ambrozik w okręgach piotrkowskim, Andrzej Pająk, Marek Pęk w okręgach krakowskich, Włodzimierz Biernacki i Kazimierz Wiatr w okręgach tarnowskich, Jan Hamerski i Wiktor Durlak w okręgach nowosądeckich, Marek Martynowski i Jan Maria Jackowski w okręgach płockich, Robert Mamątow, Maria Koc i Waldemar Kraska w okręgach siedleckich, Stanisław Karczewski i Wojciech Skurkiewicz w okręgach radomskich, Jerzy Czerwiński w Opolu, Janina Sagatowska, Zdzisław Pupa i Stanisław Ożóg w okręgach rzeszowskich, Alicja Zając i Mieczysław Golba w okręgach krośnieńskich, Marek Komorowski, Mariusz Gromko i Jacek Bogucki w białostockich, Ryszard Majer w okręgu częstochowskim, Ewa Gawęda, Wojciech Piecha, Dorota Tobiszewska i Tadeusz Kopeć w okręgach śląskich, Jacek Włosowicz i Jacek Rusiecki i Krzysztof Słoń w okręgach kieleckich, Bogusława Orzechowska w okręgu elbląskim, Małgorzata Kopiczko w Ełku i Margareta Budner w Koninie.
Ponadto mandat w Olsztynie zdobyła wspierana przez Prawo i Sprawiedliwość senator niezależna Lidia Staroń.
Senat ma inicjatywę ustawodawczą, może też odrzucać ustawy uchwalane przez Sejm. Sejm odrzuca poprawki Senatu bezwzględną większością głosów.