Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
Do historii przeszedł nie tylko jako wybitny matematyk, ale również jako jeden ztwórców bomby wodorowej. Ulam był stałym gościem w„Szkockiej”, gdzie spotykali się członkowie lwowskiej szkoły matematycznej.
/>
Ludzie Niepodległości
/
Dziennik Gazeta Prawna
Kiedyś, nudząc się, odkrył, że rozkład liczb pierwszych wcale nie jest przypadkowy: zaczął kreślić na kartce wkratkę spiralę, zaznaczając wyłącznie liczby pierwsze (czyli podzielne wyłącznie przez siebie ijeden). Kiedy spirala rozrosła się do pokaźnych rozmiarów ukazały się regularne linie zaznaczonych kratek. Regularność ta do dziś pozostajezagadką.
Wybuch wojny zastał Ulama wUSA, gdzie trafił do Projektu Manhattan iopracował tzw. metodę Monte Carlo, czyli sposób na wmiarę szybkie obliczanie niezwykle skomplikowanych zagadnień. Po wojnie został wLos Alamos, pomógł Edwardowi Tellerowi opracować konstrukcję bomby wodorowej. Ulam doszedł do wniosku, że taka bomba powinna być konstrukcją 2 w1: zwykły ładunek rozszczepialny musi zadziałać jak detonator, tworząc na krótką chwilę warunki przypominające wnętrze Słońca. Dopiero wtedy dojdzie do fuzji jąder wodoru wjądra helu. Konstrukcja ta przeszła do historii pod nazwą projektu Tellera-Ulama. Podejrzewa się, że do dzisiaj większość broni atomowej na niej się opiera (szczegóły są ściśle tajne). Wprzeciwieństwie do Tellera Ulam poparł jednak układ rozbrojeniowy z1963 r. oczęściowym zakazie przeprowadzania prób atomowych (m.in. watmosferze).