We wtorek wieczorem w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem PO i Nowoczesnej o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. Kluby wystąpiły o odwołanie Kuchcińskiego po odrzuceniu na czerwcowym posiedzeniu izby wniosku PO o informację bieżącą ws. konsekwencji nałożenia na Polskę kar w związku z art 7.

Wniosek o odwołanie marszałka Sejmu posłowie PO i Nowoczesnej złożyli 15 czerwca. Wcześniej, 14 czerwca, Sejm zdecydował, że wysłucha na posiedzeniu informacji w sprawie środków z UE przyznanych Ministerstwu Zdrowia na lata 2014-2020; odrzucił jednocześnie wniosek PO o informację ws. konsekwencji nałożenia na Polskę kar w związku z art 7.

Posłowie PO i Nowoczesnej poinformowali wówczas, że złożą wniosek o odwołanie Marka Kuchcińskiego. Ich zdaniem, Kuchciński "złamał świętą zasadę", według której kluby opozycyjne - kiedy przychodziła ich kolej - mają prawo żądać informacji na każdy temat, także najbardziej niewygodny dla rządu.

Po głosowaniu głos zabrał lider PO Grzegorz Schetyna. "Chciałem, by pan wiedział, panie marszałku, że to, co pan zrobił dzisiaj, jest złamaniem demokracji parlamentarnej, jest skandalem i hańbą. Złamał pan święte prawo opozycji, które było świętym od 1989 r. do 14 czerwca 2018 r. Nie zakrzyczycie praworządności, demokracji parlamentarnej i zwykłej przyzwoitości i uczciwości; złamaliście prawa mniejszości, opozycji, chcę panu powiedzieć, że prawo do informacji jest zasadą, którą wszyscy marszałkowie od 89 r. na trwale utrzymywali" - mówił Schetyna, zwracając się do marszałka Sejmu.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka zapewnił wówczas w rozmowie z PAP, że wyboru informacji bieżącej dokonano w 100 proc. zgodnie z Regulaminem Sejmu. "Rozstrzygnięto o tym podczas głosowania w Sali Plenarnej - posłowie wybrali jedną z dwóch konkurencyjnych propozycji. Jest to zatem pełne odwzorowanie procedury opisanej w art. 194" - powiedział PAP Grzegrzółka.

Regulamin Sejmu zakłada, że Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, ustala, która ze zgłoszonych propozycji informacji zostaje uwzględniona i rozpatrzona na posiedzeniu Izby. W przypadku braku jednolitej opinii Konwentu Seniorów w sprawie, o wyborze informacji rozstrzyga Sejm, po przedstawieniu sprawy przez Marszałka Sejmu.