W stu procentach zrealizowaliśmy oczekiwania Komisji Europejskiej ws. reformy sądownictwa; jestem przeciwnikiem jakichkolwiek dalszych zmian; spór z Komisją wygląda na prywatną wojnę wiceszefa KE Fransa Timmermansa z całą Polską - ocenił wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

Gowin był pytany we wtorek w radiowych Sygnałach Dnia, czy możliwe są kolejne zmiany w ustawach reformujących wymiar sprawiedliwości w Polsce. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił w połowie maja, że w rozmowach z Polską osiągnięto pewne postępy, jednak - jak zaznaczył - "nie na tyle wystarczające, by powiedzieć, że systemowe zagrożenie praworządności mogło zniknąć".

"Trwały pewne negocjacje. Ze strony Komisji Europejskiej zostały sformułowane konkretne oczekiwania, które zrealizowaliśmy, wydaje mi się, że w stu procentach" - powiedział Gowin. Dodał, że "osobiście jest przeciwnikiem jakichkolwiek dalszych zmian" w ustawach reformujących sądownictwo.

W jego ocenie, na obecnym etapie, spór między Polską a Komisją "wygląda na prywatną wojnę Fransa Timmeransa nie tyle z rządem, co z całą Polską".

W piątek rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein nie chciał komentować nieoficjalnych informacji o tym, że KE zwróciła się o wysłuchanie Polski w Radzie UE w sprawie praworządności i reformy wymiaru sprawiedliwości. Trzy niezależne źródła w Brukseli poinformowały PAP w czwartek i piątek, że przedstawiciel KE złożył wniosek o formalne wysłuchanie Polski w związku z reformą sądownictwa i prowadzoną wobec niej procedurą art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Wysłuchanie to kolejny krok w procedurze art. 7 wobec Polski.

Unijne źródła informowały też PAP, że w tym tygodniu Polskę miałby odwiedzić wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat wymiaru sprawiedliwości i praworządności w Polsce. Weźmie w niej udział Timmermans.