Rozprawa apelacyjna byłego przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżica, który w 2016 roku został skazany na 40 lat więzienia za zbrodnie popełnione w czasie wojny na Bałkanach w latach 90., odbędzie się 23 i 24 kwietnia - poinformował trybunał haski.

"Rozprawa apelacyjna odbędzie się w Hadze w dniach 23-24 kwietnia" - poinformował prezes Mechanizmu Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych (MICT) Theodor Meron.

W marcu 2016 roku trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii skazał Karadżicia na 40 lat więzienia za ludobójstwo w Srebrenicy oraz dziewięć innych zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości z czasów wojny w Bośni i Hercegowinie (1992-95).

Sędziowie uznali winę Karadżicia za 33-miesięczne oblężenie Sarajewa, w którym zginęło ok. 12 tys. ludzi, oraz zbrodnie w bośniackich miastach opanowanych przez podległe mu siły. Za ludobójstwo uznali zamordowanie w lipcu 1995 roku 8 tys. muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy; masakra ta jest uznawana za najgorszą zbrodnię w Europie od II wojny światowej.

Karadżić, który przez cały czas utrzymuje, że jest niewinny, formalnie odwołał się od wyroku trybunału w lipcu 2016 roku. Uważa, że padł ofiarą "procesu politycznego wytoczonego, żeby potwierdzić demonizowanie Serbów w Bośni" i jego samego.

Apelację złożył również prokurator ONZ Serge Brammertz, domagając się dla Karadżicia dożywocia.

72-letni obecnie Karadżić był najwyższym rangą politykiem sądzonym przez trybunał haski, po śmierci w 2006 roku byłego prezydenta Serbii i Jugosławii Slobodana Miloszevicia.

Karadżić, były polityczny przywódca bośniackich Serbów, z wykształcenia psychiatra, został aresztowany w Belgradzie w lipcu 2008 roku. Wcześniej ukrywał się przez 13 lat. Jego proces, który rozpoczął się pod koniec 2009 roku, był postrzegany jako jeden z najważniejszych procesów o zbrodnie wojenne od II wojny światowej. Przesłuchano blisko 600 świadków, zgromadzono ponad 11 tys. dowodów rzeczowych i kilkadziesiąt tysięcy stron zeznań pisemnych.

Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (MTKJ), który skazał Karadżicia, zakończył działalność w 2017 roku po 24 latach sądzenia zbrodni wojennych popełnionych na Bałkanach w latach 90. ubiegłego wieku. W 2010 ONZ ustanowił MICT, który przejął jurysdykcję oraz najważniejsze funkcje trybunałów dla Jugosławii oraz dla Rwandy. (PAP)

ron/ kar/