"To jest dzień, który zwieńcza długi proces. 574 dni - tyle trwały prace, a przede wszystkim konsultacje społeczne, konsultacje środowiskowe dotyczące +Konstytucji dla nauki+. Za nami są setki spotkań debat, paneli eksperckich, wielkich konferencji tematycznych (...)” - mówił Gowin.
Podkreślił, że przedstawione liczby pokazują, że “mamy do czynienia z czymś niezwykłym”.
“Mamy do czynienia z reformą inną niż wszystkie. To jest wydarzenie bez precedensu, jeśli chodzi o stanowienie prawa w Polsce po roku 1989, wydarzenie, które Komisja Europejska stawia innym krajom za wzór do naśladowania przy wielkich zmianach systemowych” - podkreślił wicepremier.
Wicepremier podkreślił, że reformę nauki i szkolnictwa wyższego postulowało, zaproponowało w swoich głównych założeniach i przedyskutowało samo środowisko akademickie.
“Każdy z tych trzech etapów ma fundamentalne znaczenie dla efektu końcowego” - zaznaczył Gowin. Dodał, że środowisko naukowe - m.in. KRASP, KPN, Obywatele Nauki, wielu wybitnych uczonych czy doktorantów postulowało, żeby skończyć ze zmianami kosmetycznymi obecnie funkcjonującej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
"Powszechne przekonanie w środowisku akademickim jest takie, że konieczna jest całościowa i głęboka reforma systemu” - zaznaczył szef resortu nauki.
Wicepremier stwierdził, że taka logika “idealnie współgra” z jego spojrzeniem na Polskę.
“Środowisko akademickie staje przed trudnymi wyzwaniami nowych czasów. Zdało egzamin i przyczyniło się w wielkim stopniu do rozwoju naszego kraju. Ale świat nie stoi w miejscu - przeciwnie” - podkreślił Gowin.
Jego zdaniem dotychczasowy model rozwoju na wielu polach wyczerpał swoje możliwości. “Dlatego musimy odważnie i roztropnie szukać nowych rozwiązań” - dodał.