W poniedziałek w Rzeszowie odbędzie się pierwsze spotkanie z serii zapowiedzianych przez Kancelarię Prezydenta RP otwartych spotkań dyskusyjnych przed referendum ogólnokrajowym dot. konstytucji. W spotkaniu weźmie udział wiceszef KPRP i pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha.

W ramach konsultacji ws. referendum konstytucyjnego odbędzie się przynajmniej 16 otwartych spotkań, we wszystkich województwach w Polsce. Mucha zapowiedział to już w sierpniu w Gdańsku na konferencji zorganizowanej przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność", pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". W konferencji wziął udział prezydent Andrzej Duda; inaugurowała ona debatę dotyczącą zmian w konstytucji.

"Organizatorem poniedziałkowego spotkania jest KPRP. To jest pierwsze spotkanie w ramach cyklu spotkań otwartych związanych z kampanią społeczno-informacyjną przed referendum konsultacyjnym. W Rzeszowie naszym partnerem jest także Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, który będzie jednym z panelistów" - powiedział PAP Mucha.

Reklama

Jak poinformował, w spotkaniu będą brali udział także konstytucjonaliści, m.in. prof. Dariusz Dudek z KUL. "Dodatkowym tematem spotkania poza oczywiście dyskusją na temat referendum ogólnokrajowego będzie kwestia statusu województw i polityka regionalna w świetle konstytucji. To jest ważne z punktu widzenie funkcjonowania regionów, także w ujęciu krajowym, unijnym, a także w perspektywie dyskusji na temat potencjalnych regulacji dotyczących samorządu terytorialnego w konstytucji" - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Zaznaczył, że po spotkaniu w Rzeszowie zaplanowana są kolejne - 22 września w Szczecinie i 29 września w Kielcach. W październiku odbędą się co najmniej trzy spotkania: w Poznaniu, w Toruniu i w Gdańsku.

Reklama

"One wszystkie będą miały dodatkowy temat, który będzie charakteryzował dyskusję w danej miejscowości, ale wszystkie będą się także odbywały w ramach tej ogólnej kampanii przed referendum konsultacyjnym" - powiedział Mucha. Poinformował, że podczas spotkań będą również rozdawane uczestnikom ankiety dotyczące zagadnień konstytucyjnych.

Jak zaznaczył, Kancelaria Prezydenta zaplanowała w tym roku zarówno spotkania otwarte, regionalne, jak i debaty eksperckie - w tym z udziałem prezydenta i jego ministrów. Przypomniał, że podczas niedawnego Forum Ekonomicznego w Krynicy odbywały się już tego typu debaty z udziałem prezydenckich ministrów, m.in. na temat swobody działalności gospodarczej jako wartości konstytucyjnej.

"Począwszy od października będą także te spotkania eksperckie, także z udziałem pana prezydenta" - mówił wiceszef KPRP. Zaznaczył, ze Kancelaria prezydenta będzie rozpatrywała zgłoszenia od organizacji pozarządowych, które chcą uczestniczyć w takich debatach.

"Będziemy wybierać takie tematy, które będą powodowały jak najszersze oddziaływanie tych naszych konsultacji. Absolutnie jesteśmy otwarci na zgłoszenia, na inicjatywy związane z tą debatą. Wszelkie zgłoszenia można kierować na adres mailowy: referendum.konsultacyjne@prezydent.pl" - powiedział Mucha.

Zaznaczył, że debaty eksperckie będą odbywały się także w Pałacu Prezydenckim. "Co do kolejnych miejscowości, tematów i formatu debat, będziemy o tym informowali etapami. Na pewno takich spotkań związanych z tematyką konstytucyjną będzie w tym roku jeszcze wiele i to będzie na pewno bardzo aktywny październik, listopad i grudzień. Spływają zaproszenia zarówno z uczelni, od środowisk studenckich, podmiotów prowadzących rozmaite formy działalności społecznej" - powiedział.

Zaznaczył, że "celem tych wszystkich konsultacji jest przygotowanie materii, która będzie stanowić podstawę do sformułowania zagadnień, które potem będą przedmiotem odpowiedzi Polaków w referendum konsultacyjnym". "Jestem przekonany, że spotkania regionalne przyczynią się do tego, że przybliżymy się do określenia pytań referendalnych" - powiedział.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w Święto Konstytucji 3 Maja. Prezydent chce, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.

"Chodzi tutaj także o uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent wskazuje, że to jest taka forma manifestacji patriotycznej, gestu - określenie kierunku zmian w konstytucji na przyszłość" - powiedział Mucha.

Obiekcje co do przeprowadzenia referendum w terminie 11 listopada zgłaszał marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W poniedziałek odbyło się spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu, którego tematem było m.in. referendum konsultacyjne.

"Trwają dalsze rozmowy, ustalenia. Jestem z panem marszałkiem w stałym kontakcie. Bardzo prawdopodobny jest także udział pana marszałka w którymś ze spotkań regionalnych, tych otwartych. Marszałek to zadeklarował. Senatorowie także w tych spotkaniach brali udział, na pewno będziemy ich na nie zapraszać" - mówił.