Były żołnierz brytyjskiej marynarki wojennej Ciaran Maxwell został w poniedziałek skazany na 18 lat więzienia za przygotowywanie broni na użytek północnoirlandzkich republikańskich terrorystów z grupy Continuity IRA (CIRA).

Po aresztowaniu 31-letniego mężczyzny znaleziono 43 skrytki, w których przechowywał ponad 2400 przedmiotów, m.in. broń przeznaczoną do użycia w atakach terrorystycznych przeciwko Wielkiej Brytanii, w tym domowej roboty ładunki wybuchowe i broń palną, a także szczegóły dotyczące ponad 300 potencjalnych celów zamachów - obiektów rządowych i wojskowych na terenie kraju.

Według informacji służb cztery z 14 przygotowanych przez mężczyznę bomb rurowych zostały wykorzystane w atakach w Irlandii Północnej.

Śledczy trafili na trop mężczyzny w 2016 roku, gdy przypadkowi przechodnie odkryli jedną ze skrytek z bronią. Doprowadziło to do wszczęcia śledztwa na dużą skalę i rozpoczęcia ciągłej inwigilacji Maxwella, który wcześniej został skazany w innej sprawie za pomoc przy planowaniu zamachu terrorystycznego.

Według dziennika "The Guardian" broń zgromadzona przez Maxwella stwarzała na tyle duże zagrożenie, że odegrała znaczącą rolę w procesie decyzyjnym władz, gdy w ubiegłym roku postanowiły podnieść poziom zagrożenia zamachem terrorystycznym ze strony terrorystów z Irlandii Północnej do stopnia czwartego w pięciostopniowej skali.

Maxwell przyznał się do postawionych mu zarzutów dotyczących przygotowania ataków terrorystycznych, a także do prowadzenia podwójnego życia jako żołnierz i twórca bomb dla CIRA. Z zapisu zeznań złożonych w sądzie wynika, że Maxwell doświadczył traumy, gdy jako 16-latek został pobity przez probrytyjskich lojalistów.