Nowy dokument został opublikowany przez ministerstwo edukacji we współpracy z resortami bezpieczeństwa publicznego i spraw zagranicznych. Quartz podkreśla, że zawarte w nim wytyczne świadczą o chęci wywierania większego wpływu przez KPCh na sektor edukacji związanej z zagranicznymi studentami.

Serwis przytacza artykuł 25 dokumentu, na podstawie którego "uczelnie wyższe są zobowiązane prezentować przyjezdnym chińskie zwyczaje, prawo, narodowego ducha w kontekście oferowanej edukacji". Artykuł 27 podkreśla, że chińskie placówki muszą zapewnić studentom możliwość brania udziału w tradycyjnych chińskich świętach, dbając jednocześnie o nienaruszanie interesów innych krajów i niepromowanie zdelegalizowanych organizacji. Z kolei w artykule 29 nie wyrażono zgody na miejsca kultu religijnego na terenie kampusów.

Portal podkreśla, że kwestie związane z polityką edukacyjną i promowaniem chińskich wartości zgodnie z ideologią KPCh nabierają większego tempa od początku rządów prezydenta Xi Jinpinga i od lat są szeroko komentowane przez światowe media. W grudniu 2016 roku Xi oświadczył, że uniwersytety muszą podążać za "poprawną orientacją polityczną". Zdarzały się także przypadki wyrzucania z pracy profesorów, którzy rozmawiali z zagranicznymi dziennikarzami lub wypowiadali się w mediach społecznościowych na drażliwe polityczne tematy.

Liczba zagranicznych studentów w Chinach w wzrosła w ubiegłym roku o 11,4 proc. wobec 2015 roku do 404 tys. - informuje ministerstwo edukacji. Nabór może się zwiększyć ze względu na coraz częstsze projekty edukacyjne realizowane przez zagraniczne uczelnie z chińskimi partnerami oraz otwieranie w Chinach wydziałów zagranicznych uczelni.

Z Pekinu Rafał Tomański (PAP)