W ciągu dwóch miesięcy zakończymy prace nad Krajowym Zasobem Nieruchomości, który będzie gromadził grunty Skarbu Państwa przeznaczane na cele mieszkaniowe - powiedział PAP wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński. Krajowy Zasób Nieruchomości ma wejść w życie do końca roku.

W środę na konferencji Banku Gospodarstwa Krajowego Smoliński powiedział, że obecnie resort budownictwa kończy prace nad tzw. bankiem ziemi, który będzie tworzył zasób nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. W rozmowie z PAP sprecyzował, że bank ziemi oficjalnie będzie nazwany Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN).

„Kończymy pracę nad tym projektem. Ostateczna wersja trafi pod obrady Rady Ministrów w ciągu miesiąca od zakończenia prac. Do końca roku Krajowy Zasób Nieruchomości powinien wejść w życie” - przyznał Smoliński.

W zasobie znajdą się wszystkie grunty, które mogą zostać wykorzystane na potrzeby mieszkaniowe. „Włączymy tam ziemie należące do Skarbu Państwa, zarządzane obecnie przez starostów, nieruchomości z Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Nieruchomości Rolnych” - powiedział wiceminister.

Jak dodał, w resorcie jest także pomysł, aby grunty z KZN mogły być przekazane obywatelowi w ramach rekompensaty za wywłaszczony grunt. „Możemy także zlecić na ziemi z KZN wybudowanie domu dla obywatela, który poniósł stratę z tytułu wywłaszczenia np. pod budowane drogi” - dodał wiceminister.

Zdaniem Smolińskiego, takie rozwiązanie przyspieszy proces inwestycyjny.

„W tym roku musi to już wszystko zafunkcjonować, włącznie z rozpoczęciem pierwszych budów na tych gruntach” - podkreślił wiceminister.

Katarzyna Fiuk, Mariusz Polit (PAP)