Ja nie miałam wrażenia, że Grzegorz Schetyna był do końca szczery - tak europosłanka PO Julia Pitera odniosła się do wypowiedzi szefa Platformy dla TVP Info ws. przyjmowania do Polski uchodźców.

We wtorek lider PO pytany przez TVP Info, czy jest za przyjęciem uchodźców do Polski odpowiedział: "Nie, jestem za tym, żeby nie przyjeżdżali do Polski". Dopytywany, czy jest to oficjalne stanowisko Platformy, że nie przyjmujemy uchodźców, lider PO odparł: "tak, tak, Platforma nie jest za przyjęciem uchodźców".

Pitery, która była gościem TVN24 BiS, podkreśliła, że odpowiedź Schetyny na pytanie dziennikarza TVP Info o uchodźców było "rzucone gdzieś tam w biegu", przez co powstała niefortunna odpowiedź, która mogła być dwuznacznie interpretowana. Według niej powinno się odpowiadać na tego typu pytania, "ale nie w takim trybie".

"Ja nie miałam wrażenia, że (Schetyna) był do końca szczery, bo podkreśla: nie będziemy przyjmować uchodźców nielegalnych. Ergo, ja rozumiem to tak w sposób logiczny: na normalnych zasadach możemy przyjmować sprawdzonych, legalnych, tych, którzy poszukują pomocy" - mówiła europosłanka PO.

"Zgadzam się z tym oczywiście, że nie będziemy przyjmować nielegalnych uchodźców. Jeśli chodzi o legalnych, podjęliśmy zobowiązania. Pani premier Ewa Kopacz podjęła zobowiązanie o przyjęciu 7 tysięcy uchodźców: zweryfikowanych, poddanych kontroli, sprawdzonych, którym tu da się szansę normalnego życia. To są ludzie" - dodała Pitera.

Prawo i Sprawiedliwość skomentowało słowa Pitery na Twitterze: "Kolejna przedstawicielka PO potwierdziła, że Platforma Obywatelska okłamuje Polaków w sprawie uchodźców".

W czwartek Schetyna, pytany o zapowiedzi dotyczące nieprzyjmowania w Polsce imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę wyjaśnił, że jego zdaniem obecnie w Europie problem imigrantów jest inny niż półtora roku temu. Dodał, że Platforma nie jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców.

W piątek szef PO w radiu TOK FM zapewniał, że Platforma Obywatelska jest gotowa przyjąć uchodźców, co wynika z Konwencji Genewskiej i obecności Polski w Unii Europejskiej.