Powstał pomysł zawiązania trwałej współpracy szefów izb wyższych parlamentów Polski, Rumunii i Wielkiej Brytanii na rzecz wsparcia rozmów rządów tych państw w związku sytuacją obywateli polskich i rumuńskich w obliczu Brexitu - powiedział PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jak poinformował, z taką inicjatywą wystąpił przewodniczący rumuńskiej izby wyższej Calin Popescu-Tariceanu.

"On zaproponował taki trwały trójkąt rumuńsko-polsko-brytyjski z szefami izb wyższych - czyli przewodniczącym Izby Lordów, szefem Senatu rumuńskiego oraz naszego, po to, by wspierać nasze rządy w czasie rozmów, które będą się toczyły w sprawie Brexitu" - powiedział Karczewski.

Do strony brytyjskiej wystąpił przewodniczący rumuńskiego Senatu, a Karczewski "wyraził aprobatę dla takiego współdziałania". "Zobaczymy jaka będzie reakcja" - dodał marszałek Senatu.

Reklama

"Bardzo będziemy dbali w trakcie tych rozmów o Polaków, o Polonię, bardzo będziemy w nich zabiegali o wspieranie ich i stworzenie dogodnych warunków, dla tych, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii" - zapowiedział Karczewski.

Reklama

Według niego, planowana inicjatywa ma "nie być formatem awaryjnym, który będzie działać po jakichś przykrych wydarzeniach, tylko je uprzedzać". "Będziemy chcieli się spotkać jak najszybciej, jak najwięcej rozmawiać i poszukiwać innych form, obok tych rozmów, które się toczą m.in. w Brukseli i są zadaniem rządów i ministerstw spraw zagranicznych" - zaznaczył marszałek Senatu.

"My tworzylibyśmy taki dobry klimat, ale też podsuwali jakieś pomysły, które w takich rozmowach toczących się obok mogą powstawać" - dodał Karczewski.

Podkreślił, że stara się "być na bieżąco", jeśli chodzi o sprawy Polonii w Wielkiej Brytanii. Karczewski zaznaczył, że także w Polonijnej Radzie Konsultacyjnej przy Senacie "zasiada młody Polak, który mieszka na stałe w Wielkiej Brytanii i zna problemy lokalnej społeczności polonijnej". "Bieżąca wymiana informacji jest tu ważna, bo sytuacja Polaków ma Wyspach jest bardzo dynamiczna" - dodał marszałek Senatu.

"Ja tak po cichu myślę i takie mam marzenie, ale to marzenie będzie poparte pewnymi działaniami, aby sprawić, by w Polsce były coraz lepsze warunki do tego, by część chociaż tych, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii, czy Irlandii, szczególnie ludzi młodych, zechciała wrócić do Polski" - powiedział Karczewski

Wyraził nadzieję, że sprzyjać temu będzie spadające w Polsce bezrobocie i "takie dobre efekty gospodarcze pierwszych miesięcy tego roku pokazujące, że w Polsce dzieje się dużo dobrych zjawisk - i gospodarczych i społecznych".

"Jest jeszcze jeden aspekt, który wpływa na decyzję o wyjeździe, poza dostępem do pracy i komfortem życia - to jest dostęp do mieszkań. Jeśli będzie rozwijać się program +Mieszkanie plus+, to będzie taka dodatkowa zachęta do powrotu Polaków" - ocenił marszałek Senatu.

W minioną sobotę przywódcy 27 państw członkowskich (bez Wielkiej Brytanii) przyjęli wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu. Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku, dwa lata po rozpoczęciu procedury wyjścia przez brytyjską premier Theresę May. Obie strony mają więc dwa lata na wynegocjowanie warunków opuszczenia Wielkiej Brytanii z UE.