Powstał pomysł zawiązania trwałej współpracy szefów izb wyższych parlamentów Polski, Rumunii i Wielkiej Brytanii na rzecz wsparcia rozmów rządów tych państw w związku sytuacją obywateli polskich i rumuńskich w obliczu Brexitu - powiedział PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jak poinformował, z taką inicjatywą wystąpił przewodniczący rumuńskiej izby wyższej Calin Popescu-Tariceanu.

"On zaproponował taki trwały trójkąt rumuńsko-polsko-brytyjski z szefami izb wyższych - czyli przewodniczącym Izby Lordów, szefem Senatu rumuńskiego oraz naszego, po to, by wspierać nasze rządy w czasie rozmów, które będą się toczyły w sprawie Brexitu" - powiedział Karczewski.

Do strony brytyjskiej wystąpił przewodniczący rumuńskiego Senatu, a Karczewski "wyraził aprobatę dla takiego współdziałania". "Zobaczymy jaka będzie reakcja" - dodał marszałek Senatu.

"Bardzo będziemy dbali w trakcie tych rozmów o Polaków, o Polonię, bardzo będziemy w nich zabiegali o wspieranie ich i stworzenie dogodnych warunków, dla tych, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii" - zapowiedział Karczewski.

Według niego, planowana inicjatywa ma "nie być formatem awaryjnym, który będzie działać po jakichś przykrych wydarzeniach, tylko je uprzedzać". "Będziemy chcieli się spotkać jak najszybciej, jak najwięcej rozmawiać i poszukiwać innych form, obok tych rozmów, które się toczą m.in. w Brukseli i są zadaniem rządów i ministerstw spraw zagranicznych" - zaznaczył marszałek Senatu.

"My tworzylibyśmy taki dobry klimat, ale też podsuwali jakieś pomysły, które w takich rozmowach toczących się obok mogą powstawać" - dodał Karczewski.

Podkreślił, że stara się "być na bieżąco", jeśli chodzi o sprawy Polonii w Wielkiej Brytanii. Karczewski zaznaczył, że także w Polonijnej Radzie Konsultacyjnej przy Senacie "zasiada młody Polak, który mieszka na stałe w Wielkiej Brytanii i zna problemy lokalnej społeczności polonijnej". "Bieżąca wymiana informacji jest tu ważna, bo sytuacja Polaków ma Wyspach jest bardzo dynamiczna" - dodał marszałek Senatu.

"Ja tak po cichu myślę i takie mam marzenie, ale to marzenie będzie poparte pewnymi działaniami, aby sprawić, by w Polsce były coraz lepsze warunki do tego, by część chociaż tych, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii, czy Irlandii, szczególnie ludzi młodych, zechciała wrócić do Polski" - powiedział Karczewski

Wyraził nadzieję, że sprzyjać temu będzie spadające w Polsce bezrobocie i "takie dobre efekty gospodarcze pierwszych miesięcy tego roku pokazujące, że w Polsce dzieje się dużo dobrych zjawisk - i gospodarczych i społecznych".

"Jest jeszcze jeden aspekt, który wpływa na decyzję o wyjeździe, poza dostępem do pracy i komfortem życia - to jest dostęp do mieszkań. Jeśli będzie rozwijać się program +Mieszkanie plus+, to będzie taka dodatkowa zachęta do powrotu Polaków" - ocenił marszałek Senatu.

W minioną sobotę przywódcy 27 państw członkowskich (bez Wielkiej Brytanii) przyjęli wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu. Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku, dwa lata po rozpoczęciu procedury wyjścia przez brytyjską premier Theresę May. Obie strony mają więc dwa lata na wynegocjowanie warunków opuszczenia Wielkiej Brytanii z UE.