Chcemy, aby relacje pomiędzy USA, a Polską były jak najbliższe, jak najbardziej intensywne - podkreśliła premier Beata Szydło pytana o swoje zaplanowane na piątek spotkanie z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Paulem Ryanem.

Szefowa rządu pytana przez dziennikarzy, jakie tematy będą poruszane podczas tego spotkania odpowiedziała, że będzie ich dużo. "Tych tematów będzie zapewne dużo, zarówno dotyczących gospodarki, jak i kwestii związanych z bezpieczeństwem" - wskazała.

"Będę rozmawiać o naszej współpracy, o przyszłych relacjach i o tym co jest również bardzo ważne z punktu widzenia Polski, czyli o bezpieczeństwie" - dodała.

Szydło przypomniała jednocześnie, że obecnie w naszym kraju stacjonują amerykańscy żołnierze w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. "Dzisiaj dla porządku światowego na pewno sprawy bezpieczeństwa są najistotniejsze. Polska jest i chce być bardzo aktywnym państwem, jeśli chodzi o funkcjonowanie w NATO" - dodała.

"Chcemy, aby relacje pomiędzy USA a Polską były jak najbliższe, jak najbardziej intensywne" - podkreśliła.

Szefowa rządu dopytywana o stosunki z administracją prezydenta USA Donalda Trumpa stwierdziła, że "nie mam powodów do tego, aby mówić, że mamy tutaj jakieś problemy czy kłopoty". "Minister (spraw zagranicznych) Witold Waszczykowski gościł w USA, przyjeżdżają do Polski przedstawiciele administracji amerykańskiej więc jestem zadowolona" - odparła.

Podczas piątkowej wizyty Ryana w Warszawie ma się on spotkać z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier Szydło. Jak informował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek, w trakcie spotkania Ryana z szefową polskiego rządu omówione zostaną m.in. sprawy wspólnej polityki obronnej i współpracy w ramach NATO, a także współpracy gospodarczej w zakresie innowacji i energetyki. "Polska podniesie również sprawę zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA" - zapowiedział.

Z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówił PAP, że rozmowa prezydenta Dudy z przewodniczącym Izby Reprezentantów i delegacją amerykańskich kongresmenów będzie dotyczyła planów legislacyjnych większości republikańskiej w Kongresie oraz międzynarodowej polityki USA. Według Szczerskiego prezydent będzie zabiegał u kongresmenów o wsparcie obecności wojsk USA w Polsce i o kwestie polonijne w ramach relacji dwustronnych.