Stworzenie podstaw polityki na rzecz młodzieży, uczestnictwo młodych ludzi w życiu społecznym i włączenie ich w procesy decyzyjne - to główne założenia projektowanej przez PO ustawy o młodzieży. Politycy PO zapowiedzieli przeprowadzenie konsultacji z organizacjami młodzieżowymi.

Szef PO Grzegorz Schetyna zapewnił na wtorkowej konferencji prasowej, że jego partia "angażuje się w przyszłość młodego pokolenia" i uważa, że w tej kwestii "potrzeba systemu, takiego całościowego spojrzenia".

Według Schetyny, "nikt tego lepiej nie zrobi, nikt tego lepiej nie przygotuje niż młodzi ludzie". "Mamy to szczęście, że mamy wielu młodych parlamentarzystów, ale także młodzieżówkę - Młodych Demokratów (...), mamy też wiele aktywności regionalnych, lokalnych" - zaznaczył.

To wszystko - dodał - szef PO daje szansę, żeby "dla młodych ludzi, ale przede wszystkim razem z nimi" przygotować ustawę, która "pomoże im funkcjonować, pomoże im żyć, otworzy szansę startu po studiach, po szkole (...) da szansę i możliwość dobrego, podmiotowego funkcjonowania w naszym kraju".

Poseł PO Arkadiusz Marchewka poinformował, że przy tworzeniu ustawy Platforma chce w poszczególnych regionach przeprowadzić konsultacje z przedstawicielami organizacji młodzieżowych. "Po to, aby wysłuchać ich opinii, aby mieli okazję przedstawić swoje spojrzenie" - dodał poseł PO.

Marchewka zaznaczył, że młodzi, to bardzo ważna grupa społeczna. "Musimy doprowadzić do takich działań, aby głos młodych ludzi był lepiej w Polsce słyszany" - podkreślił. Dodał, że Platformie zależy na "stworzeniu przestrzeni" do dialogu z młodymi oraz na daniu im szansy przestawiania własnych propozycji oraz na kreowanie polityki.

"Jesteśmy przekonani, że musimy stworzyć tę przestrzeń, aby zobowiązać rząd Rzeczpospolitej do tego, by kierował i tworzył regularnie politykę na rzecz młodzieży" - powiedział Marchewka. Dodał, że PO chce doprowadzić do tego, żeby Polska miała "jasno zdefiniowaną" politykę młodzieżową.