Kandydatura Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej powinna uzyskać ponadpartyjne poparcie; ona zwiększa szanse na objęcie tej funkcji przez Polaka, ponieważ kandydatura Donalda Tuska budzi opór wielu krajów UE - powiedział w sobotę wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki (PiS).

Rzecznik PO Jan Grabiec mówił zaś, że kandydatura Saryusz-Wolskiego nie ma w Europie żadnego poparcia, została zgłoszona nawet wbrew państwom Grupy Wyszehradzkiej i może się skończyć socjalistą w roli przewodniczącego Rady.

Politycy byli pytani w TVP Info m.in. o decyzję zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej o usunięciu Saryusz-Wolskiego z partyjnych szeregów po tym, jak MSZ ogłosił wysunięcie jego kandydatury na szefa Rady Europejskiej. B. europoseł PO będzie konkurował z b. przewodniczącym PO i b. premierem Donaldem Tuskiem, który zabiega o drugą, 2,5-letnią kadencję na tym stanowisku. Do tej pory Tusk był jedynym oficjalnie ogłoszonym kandydatem.

"To, że w tej chwili (Saryusz-Wolski - PAP) został wyrzucony z Platformy, osłabia szanse Polaka (...) na to stanowisko" - ocenił Czarnecki. "Nie rozumiem działań Platformy, bo jeżeli mamy szanse, żeby tam był Polak, to trzeba robić wszystko, żeby był" - dodał.

Polityk stwierdził, że w Brukseli oprócz Tuska nieoficjalnie sondowane były inne kandydatury na szefa Rady Europejskiej - m.in. b. premier Danii Helle Thorning-Schmidt oraz b. kanclerza Austrii Wernera Faymanna. Jednocześnie - według niego - przy obsadzaniu najwyższych stanowisk w UE od 2014 r. stosowana jest zasada konsensusu.

"Jak widać, kandydatura Donalda Tuska budzi opory, budzi sprzeciwy. Nasza propozycja jest taka, żeby zacząć sondować innego Polaka, żebyśmy jednak tam naszego człowieka mieli - naszego w sensie Rzeczpospolitej Polskiej, państwa polskiego. I jestem zdumiony tą reakcją histeryczną, emocjonalną, mało polityczną Platformy, bo ona przez to jakby chciała zmniejszyć szanse naszego rodaka na to stanowisko" - mówił europarlamentarzysta.

"Rząd polski, uruchamiając inicjatywę z panem Jackiem Saryusz-Wolskim właśnie zwiększa szanse na to, że będzie Polak, bo jeżeli (...) słyszymy o kandydatach z Danii czy z Austrii, to może Jacek Saryusz-Wolski będzie mniej kontrowersyjny" - przekonywał Czarnecki.

Podkreślił też, że wysunięcie kandydatury Saryusz-Wolskiego ma związek z poparciem Tuska dla uruchomienia wobec Polski "procedury ochrony praworządności w Polsce, na końcu której są sankcje przeciwko naszej ojczyźnie".

"To jest nauczka dla polityków polskich, którzy dzięki Rzeczpospolitej obejmują ważne stanowiska międzynarodowe, w tym wypadku unijne, że jeżeli podnoszą rękę na Polskę - a Donald Tusk podniósł (...) - muszą się spodziewać, że Rzeczpospolita im powie +nie+" - powiedział Czarnecki. Według niego, gdyby nie działania wymierzone w Polskę, Tusk "miałby szanse na poparcie polskiego rządu".

Z wiceszefem europarlamentu spierał się na antenie TVP Info rzecznik prasowy PO Jan Grabiec, który podkreślał, że kandydatura Saryusz-Wolskiego została przez Polskę zgłoszona "wbrew głowom innych państw, nawet głowom państw Grupy Wyszehradzkiej" i "nie ma w Europie żadnego poparcia". Jak mówił, głównym celem jej wysunięcia jest "rzucanie kłód pod nogi" kandydaturze Tuska. "Niestety Jacek Saryusz-Wolski sprzedał duszę diabłu" - powiedział.

Jak dodał, efektem tych działań może być wybór socjalisty z Danii czy z Włoch na szefa RE, a w konsekwencji - "szybki tryb procedowania nad sankcjami wobec Polski" i "ostry spór z Brukselą". "Wiadomo, że Donald Tusk dotychczas tonował te zapędy państw rządzonych przez socjalistów w UE, które chciały debatować już na temat sankcji wobec Polski od dłuższego czasu; tymczasem socjalista jako przewodniczący Rady Europejskiej z pewnością tę dyskusję przyspieszy. No, ale o to może chodzi właśnie Jarosławowi Kaczyńskiemu, żeby wejść w spór z Brukselą i powoli wyprowadzać Polskę z UE" - argumentował rzecznik Platformy.

"Ta sytuacja przypomina trochę historię jak by przed finałem Ligi Mistrzów zespół zmieniał bramkarza i zamiast bramkarza, który stale bronił, osiągał sukcesy - był premierem siedmioletnim, przeprowadził Polskę przez kryzys ekonomiczny, przeprowadził UE przez kryzys dotyczący uchodźców, udanie (...). Tego bramkarza zastępuje się bramkarzem może doświadczonym, ale jednak grającym w trzeciej lidze, który nigdy premierem, ani prezydentem nie był i który nie ma żadnych szans" - mówił Grabiec.

"Ja uważam, że dzisiaj kłótnie partyjne są niepotrzebne. Jest jeden oficjalny kandydat polskiego rządu. Uważam, że polska opinia publiczna, a także opozycja, powinna tego kandydata poprzeć" - odparł mu Czarnecki. "Prosiłbym opozycję o wsparcie, trzeba zrobić wszystko, aby to jednak Polak został szefem RE" - dodał.

MSZ poinformowało w sobotę, że rząd polski proponuje kandydaturę Saryusz-Wolskiego, który od 2004 r. był europosłem PO (w sobotę decyzję o wykluczeniu go z ugrupowania podjął zarząd Platformy), a wcześniej pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego tej partii, na szefa Rady Europejskiej.

Wcześniej tego samego dnia uchwałę, która zobowiązuje premier Beatę Szydło do sprzeciwienia się wyborowi na to stanowisko - po raz drugi - b. premiera Donalda Tuska przyjął komitet polityczny PiS.

Z końcem maja mija pierwsza, 2,5-letnia kadencja Tuska jako szefa Rady Europejskiej. Podczas nieformalnego szczytu przywódców UE na Malcie b. premier zadeklarował, że jest gotów kontynuować swoją pracę na tym stanowisku. We wtorek Europejska Partia Ludowa (EPL), skupiająca centroprawicowe ugrupowania z krajów Europy, potwierdziła poparcie dla jego kandydatury.

Na szczycie UE 9-10 marca przywódcy mają zdecydować, czy Tusk będzie pełnił funkcję przewodniczącego Rady przez kolejną kadencję. Wybór przewodniczącego Rady Europejskiej nie wymaga jednomyślności krajów członkowskich UE. Do momentu przedstawienia przez Polskę kandydatury Saryusz-Wolskiego Tusk był on jedynym oficjalnym kandydatem na to stanowisko. (PAP)