Gościnią Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: "Z Pierwszej Strony" jest Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

W kryzysach humanitarnych zazwyczaj najbardziej poszkodowane są bardzo wrażliwe grupy jak kobiety i dziewczynki jak dzieci, jak osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze. Sudan Południowy nie jest tu wyjątkiem od reguły, faktycznie dzieci najbardziej cierpią na tym kryzysie humanitarnym. Jak byłam w różnych częściach Sudanu Południowego na przykład w Pibor, to taki autonomiczny region na wschodzie kraju, widziałam bardzo, bardzo wiele dzieci, które były w różnym stadium niedożywienia. Byłam też w klinice dożywiania dzieci, gdzie już trafiały przypadki tak zwane ambulatoryjne. Musiały być dożywiania w szpitalu – mówi Helena Krajewska.

Razem z porą deszczową mogą nadejść powodzie. Katastrofalne w skutkach powodzie. W niektórych miejscach nadal stoi woda powodziowa z poprzedniej pory deszczowej. Ta woda w tak wielkiej ilości trafiająca na bardzo wyschniętą ziemię po prostu płynie. Płynie po powierzchni i niszczy pola, niszczy domy, niszczy zagrody dla zwierząt. Sprawia, że milion osób musi się na przykład przemieścić ze swoich terytoriów na jakieś wyżej położone tereny. Tam w jakiś sposób koegzystować z innymi grupami, które wcześniej tam mieszkały. Pora deszczowa to jest nadzieja, ale poza radością to też jest zagrożenie – dodaje Helena Krajewska.

PODCASTY DGPtalk - POSŁUCHAJCIE!

Podcasty “DGPtalk Z Pierwszej strony” znajdziecie także w serwisach: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast i aplikacjach: Lecton oraz Squid. Zapraszamy do subskrybowania!