Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Cezary Maciołek, Prezes Grupy Progres.

  • Jak wojna rozpętana przez Rosję wpłynęła na gospodarkę Ukrainy?
  • Jakie są straty Ukrainy? 
  • Jakie jest bezrobocie? 
  • Jakie sektory gospodarki ukraińskiej pracują?

Spadek PKB, wzrost bezrobocia

Według szacunków ministerstwa gospodarki PKB Ukrainy spadło w 2022 roku około 31%. To jest bardzo duży spadek, oczywiście wynikający z tego, że część przedsiębiorstw nie była w stanie prowadzić działalności gospodarczej. To z kolei wpłynęło na to, że stopa bezrobocia aktualnie wynosi również ponad 30%. Tylko przypomnę, że przed wybuchem wojny te rejestrowane dane oscylowały w okolicach 10%, a więc nadal był to wysoki współczynnik, natomiast współczynnik, z którym można było sobie w jakikolwiek sposób albo emigracją zarobkową albo napędzaniem rynku wewnętrznego radzić. To powoduje, że dzisiaj mamy 4,7 miliona Ukraińców, którzy poszukują pracy i nie mogą jej znaleźć – mówi Cezary Maciołek.

Prawie 29% firm jest czasowo nieaktywnych lub całkowicie wstrzymało swoją pracę z różnych przyczyn, albo oczywiście inwazji bądź braku możliwości ciągłości wynikającej z tego, że ludzie obawiając się o swoje życie po prostu wyjechali – dodaje Maciołek.

Trzy branże szukają pracowników

Oczywiście są branże dzisiaj które zatrudniają i mają duże deficyty, jeśli chodzi o rynek pracy ukraińskiej (…) Trzy główne dziedziny, gdzie faktycznie brakuje pracowników i można szukać możliwości pracy. Pierwsze to jest medycyna i farmacja, z przyczyn oczywistych trwa wojna więc ilość osób rannych potrzebujących pomocy bądź zabitych systematycznie rośnie. (….) Kolejny obszar to jest rolnictwo i taki szeroko rozumiany agrobiznes. (…) Trzeci taki obszar, to z jednej strony ciekawostka z drugiej strony to pokrywa się z tym co dzieje się w ostatnich latach nie tylko w ujęciu polski czy Unii Europejskiej, to jest branża informatyczna – mówi Cezary Maciołek.

PODCASTY DGPtalk - POSŁUCHAJCIE!

Podcasty DGPtalk Obiektywnie o Biznesie znajdziecie także w serwisach: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast i aplikacjach: Lecton oraz Squid. Zapraszamy do subskrybowania!