Czy wdrożenie zasad CSR jest korzystne dla biznesu? Na czym polega projekt PPG "Colorful Communities"? Czym jest wolontariat pracowniczy?

Czy wdrożenie zasad CSR jest faktycznie korzystne dla firmy? Dlaczego globalny producent farb i lakierów angażuje się w działania na rzecz społeczności lokalnych? Co motywuje jego pracowników do wolontariatu i odnawiania okolicznych placów zabaw i szpitali?

O projekcie PPG "Colorful Communities", remoncie Centrum Wielokulturowego na warszawskiej Pradze i planach na przyszłość, w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl) opowiada Grzegorz Koźmiński, Menedżer ds. Komunikacji w PPG Industries. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie".

Czym jest projekt PPG "Colorful Communities"?

To globalny program naszej firmy, który wystartował w 2015 roku. Jako firma, na poziomie globalnym, zastanawialiśmy się co możemy zrobić dla społeczności, w których funkcjonujemy na co dzień. W jaki sposób możemy stać się lepszym sąsiadem naszych fabryk i biur.

Stwierdziliśmy wówczas, że bardzo często wokół nas są instytucje, które potrzebują wsparcia w odnowieniu przestrzeni, w uczynieniu jej bardziej przyjazną dla mieszkańców, podopiecznych, uczniów czy pacjentów.

Dlatego uruchomiliśmy program, w ramach którego chcieliśmy przeznaczyć dziesięć milionów dolarów w ciągu pięciu lat, na projekty, które będą upiększały okolice naszych biur i fabryk. Przyznam szczerze, że w tej chwili mamy już znacznie przekroczony, zarówno ten budżet, jak i liczbę realizowanych globalnie projektów – opowiada Koźmiński.

Jakie projekty "Colorful Communities" zrealizowano w Polsce?

W Polsce zrealizowaliśmy do tej pory siedem projektów w ciągu sześciu lat, a kolejne są już w drodze. Te projekty są bardzo różnorodne. Angażujemy się w odnawianie szkół i szpitali, ale też w upiększanie przestrzeni parku, w tym: nasadzenia roślin, oświetlenie.

Przykładami prac, zrealizowanych w Polsce, są m.in.: remont Centrum Wielokulturowego na warszawskiej Pradze, stworzenie kolorowego parku kieszonkowego na wrocławskim Oporowie oraz renowacja placu zabaw w cieszyńskim Parku pod Wałką.

Realizacja tych działań opiera się na wolontariacie pracowników firmy, wykorzystaniu farb i akcesoriów naszej produkcji oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi – wyjaśnia Koźmiński.

Na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR)?

W naszym przypadku, ważnym filarem działań firmy jest zrównoważony rozwój. Podstawą jest to jak bardzo zmieniamy nasze produkty, aby były one przyjazne dla środowiska, zarówno pod względem użytkowania, jak i produkcji.

Zmieniamy nasze cykle produkcyjne i receptury produktów, tak, aby miały jak najmniejszy wpływ na środowisko. W tej chwili, większość naszych produktów opiera się już na bazie wody, a nie rozpuszczalników. Równocześnie, ograniczamy też zużycie wody technologicznej i ścieków, które trafiają do środowiska.

Kolejnym istotnym elementem jest wolontariat pracowniczy. Jednym z podstawowych założeń programu "Colorful Communities" jest zaangażowanie naszych pracowników w działalność wolontariacką – mówi Koźmiński.

Na czym polega wolontariat pracowniczy?

Żaden z projektów "Colorful Communities" nie odbywa się bez udziału naszych pracowników. Mówiąc o programie używam sformowania "robimy", bo w tych pracach aktywnie uczestniczą pracownicy PPG.

Odgruzowują, odkopują, oczyszczają, malują, ozdabiają i przygotowują takie przestrzenie. Na koniec oczywiście uczestniczą w ich otwarciu, czyli spotkaniu z beneficjentami takiego projektu.

Wyjątek od tej zasady zrobiliśmy wyłącznie w najcięższym czasie pandemii, kiedy obostrzenia, wynikające z rekomendacji rządowych, nie pozwoliły nam na spotykanie się – podkreśla Koźmiński.

Grzegorz Koźmiński – Menedżer ds. Komunikacji w PPG Industries, z firmą związany od 2012 roku. Odpowiada za kreowanie i realizację działań komunikacji wewnętrznej, politykę CSR oraz employer branding wszystkich jednostek binzesowych PPG w Polsce.