Serwis infoPozytywni.pl to inicjatywa Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A, promująca wymianę pozytywnych informacji gospodarczych wśród Polaków. Warto pamiętać, że rejestry dłużników gromadzą nie tylko dane o długach. Na podstawie art. 18 Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych zbierane są również wpisy na temat terminowo uregulowanych należności.

- Pozytywne informacje są uzupełnieniem danych o zadłużeniu. Dzięki nim baza rejestru dłużników staje się kompleksowym źródłem informacji gospodarczych, umożliwiającym dokładniejszą i bardziej precyzyjną ocenę ryzyka przez potencjalnych kontrahentów – wyjaśnia Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF.

Pozytywny wpis może być wykorzystywany przez różne przedsiębiorstwa lub instytucje jako narzędzie motywujące do terminowej spłaty zobowiązań. Dzięki fakturom i rachunkom zapłaconym na czas każdy uczestnik obrotu gospodarczego buduje swoją pozytywną historię płatniczą i wiarygodność. Ta z kolei może pomóc np. w uzyskaniu lepszych warunków współpracy z bankami, czy innymi usługodawcami.

- Na popularyzacji informacji pozytywnej zyskują wszyscy. Klienci, którzy nie mają zadłużenia, mogą potwierdzić swoją wiarygodność płatniczą, natomiast podmioty, które z różnych przyczyn znalazły się na liście dłużników, mogą odbudować swój wizerunek dobrego płatnika. Dla firm to także sposób na docenienie sumiennego kontrahenta ¬– mówi Edyta Szymczak z Rejestru Dłużników ERIF.

Jak to działa?

Pozytywny wpis do rejestru może zostać dodany przez podmioty będące osobami prawnymi, jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Nie oznacza to, że akcja infoPozytywni.pl skierowana jest wyłącznie do firm i instytucji.

- Każdy z nas powinien dbać o swoją pozytywną historię płatniczą. Na stronie infoPozytywni.pl można pobrać wzór upoważnienia do udostępniania danych o uregulowanych należnościach. Dokument należy wypełnić, podpisać i złożyć u swojego usługodawcy. Wówczas taka firma będzie mogła przekazać dane o terminowo dokonanych płatnościach do biura informacji gospodarczej, budując naszą wiarygodność płatniczą – dodaje Szymczak.

Zgłaszane wpisy pozytywne muszą spełniać kilka warunków. Wpisu można dokonać, jeśli od chwili ostatecznego spełnienia zobowiązania upłynęło nie więcej niż 12 miesięcy, a należność została uregulowana w terminie lub z opóźnieniem mniejszym niż 60 dni. Zobowiązania ratalne mogą zostać zgłoszone, jeśli wszystkie dotychczas wymagalne raty zostały spłacone w całości.

Rosnące znaczenie budowy zaufania

Wpisy o uregulowanych należnościach wciąż stanowią niewielką część baz biur informacji gospodarczej, jednak można zauważyć rosnące znaczenie informacji pozytywnej. Po trzecim kwartale 2012 roku w bazie Rejestru Dłużników ERIF znajdowało się ponad 1,3 mln rekordów, z czego 10 tysięcy stanowiły wpisy pozytywne. W ciągu ostatniego kwartału łączna liczba wpisów w bazie Rejestru Dłużników ERIF wzrosła o 9%, ale sama liczba rekordów pozytywnych zwiększyła się o ponad 90%.

Akcję infoPozytywni.pl prowadzimy po to, aby zwrócić uwagę uczestników rynku na fakt, że informacja pozytywna jest równie ważna, jak informacja o zadłużeniu. Mamy nadzieję, że rynek doceni znaczenie budowy zaufania i w naszym Rejestrze nadal będziemy odnotowywać tak szybki wzrost liczby wpisów pozytywnych – podsumowuje Edyta Szymczak z Rejestru Dłużników ERIF.