statystyki

Grajkowski: Handel w galeriach odmarza szybko [WYWIAD]

autor: Patrycja Otto29.07.2020, 06:00; Aktualizacja: 29.07.2020, 08:19
Grzegorz Grajkowski, dyrektor operacyjny firmy Unibail-Rodamco-Westfield Polska, właściciela m.in. galerii handlowych w Warszawie i we Wrocławiu, fot. Materiały prasowe

Grzegorz Grajkowski, dyrektor operacyjny firmy Unibail-Rodamco-Westfield Polska, właściciela m.in. galerii handlowych w Warszawie i we Wrocławiu, fot. Materiały prasoweźródło: DGP

Dane Polskiej Rady Centrów Handlowych pokazują, że utrata klientów przez centra i galerie jest niewielka, i co bardzo ważne – ma charakter tymczasowy - mówi Grzegorz Grajkowski, dyrektor operacyjny firmy Unibail-Rodamco-Westfield Polska, właściciela m.in. galerii handlowych w Warszawie i we Wrocławiu.

Czy galerie handlowe odrabiają straty z okresu, gdy były zamknięte z powodu koronawirusa? Jak to wygląda w przypadku państwa obiektów?

Okres ograniczenia działalności centrów i galerii handlowych był relatywnie krótki, jednak znacząco wpłynął na cały sektor. Nikt nie jest w stanie w tej chwili z całą pewnością określić skali ani trwałości skutków. Deloitte oszacował straty centrów handlowych w Polsce w marcu 2020 r. na kwotę 300 do 700 mln zł.

Jesteśmy częścią branży, która jest jedną z najciężej doświadczonych epidemią, ze względu właśnie na obowiązek zamknięcia większości sklepów. Dodatkowo tarcza antykryzysowa zawiesiła obowiązujące umowy najmu, pozbawiając centra handlowe przychodu. To nasz sektor przejął na siebie w znacznym stopniu koszty związane z pandemią.

Niemniej jednak dane dotyczące zarówno odwiedzalności centrów przez klientów, jak i obrotów osiąganych przez najemców, są zdecydowanie wyższe od prognozowanych.

Klienci zatęsknili za zakupami? Jak rośnie odwiedzalność galerii i kiedy ma szansę osiągnąć poziom sprzed kryzysu?

NPBP2020


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję