statystyki

Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Gdy pomoc państwa była potrzebna, ani razu nie spotkaliśmy się z odmową

autor: AdP13.11.2017, 07:37; Aktualizacja: 22.07.2020, 15:12
Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, oraz Wojciech Jasiński, prezes PKN ORLEN

Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, oraz Wojciech Jasiński, prezes PKN ORLENźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rola narodowych czempionów w Europie egoizmów – to temat jednej z dyskusji, które odbyły się podczas gali finałowej akcji DGP „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”. Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, oraz Wojciech Jasiński, prezes PKN ORLEN, zastanawiali się nad tym, w jaki sposób połączyć ekonomiczną racjonalność, dbałość o klienta i potrzebę zachowania konkurencji na rynku, w którym interesy państw realizowane są za pomocą narzędzi gospodarczych

Jesteście panowie szefami dwóch potężnych polskich firm, tak się też składa, że obaj byliście ministrami gospodarki i skarbu państwa. W ciągu ostatniego miesiąca częściej rozmawialiście panowie ze sobą czy z członkami rządu lub posłami?

Piotr Woźniak: Częściej rozmawiałem z członkami rządu i posłami. Z prezesem Jasińskim mamy dobre relacje, więc nie musimy się dodatkowo spotykać.

Wojciech Jasiński: Potwierdzam, nie mamy problemów we wzajemnej współpracy. Z panem prezesem rozmawiam, ale koncentrujemy się na kwestiach, które wymagają naszych osobistych kontaktów, a do tej pory nie było wielu takich okazji.

Jeżeli kontaktujecie się z politykami – częściej panowie czegoś potrzebujecie od rządu, czy częściej rząd od was?

Wojciech Jasiński: Chodzi raczej o wyczucie pewnych kierunków w myśleniu i działaniu. Nam zależy, żeby wychodzić naprzeciw potrzebom gospodarki, a z drugiej strony – by znając program rozwoju gospodarczego kraju, umieć z niego w sposób umiejętny korzystać. Dobrym przykładem w kontekście branży, którą reprezentuję są perspektywy rozwoju elektromobilności, które na pewno wpłyną na ewolucje modeli biznesowych firm paliwowych. Oczywiście jest to dłuższa perspektywa, ale my chcemy być na te zmiany przygotowani znacznie wcześniej. W tym kontekście potrzebny jest bieżący kontakt z rządem.

Piotr Woźniak: Na początku chciałbym zaznaczyć: to my potrzebujemy wsparcia ze strony polityków, a nie odwrotnie. Dzięki temu wsparciu mamy komfort w prowadzeniu interesów poza granicami Polski. Szczególnie tam, gdzie stykamy się z protekcjonistyczną polityką stojącą za naszymi konkurentami. Posłużę się przykładem — niedawno byłem służbowo w Stanach Zjednoczonych. Natknąłem się tam na specjalnego przedstawiciela federalnego rządu Niemiec ds. energii, promującego gazociąg Nord Stream 2. Jako spółka nie mamy bezpośrednich instrumentów reagowania na takie działania konkurentów, więc wsparcie polityczne jest wtedy absolutnie niezbędne. Dlatego o nie zabiegamy.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję