Najważniejsze elementy planu uszczelniania podatków już działają i przynoszą efekty, ale przedsiębiorcy chcieliby szerszej dyskusji o wprowadzanych kolejnych – to wnioski z debaty „Uszczelnianie podatków – wyzwanie dla Polski, wyzwanie międzynarodowe”. Resort finansów deklaruje otwartość na postulaty biznesu
Na jakim etapie uszczelniania jesteśmy? Wiemy o ustawach o split paymencie, o nowelizacji ustaw o CIT i PIT, wprowadzono już pakiet paliwowy i JPK. Są skuteczne?
Paweł Gruza: Mamy na stole legislacyjnym już wszystkie brakujące klocki. Plan uszczelniania jest już skonkretyzowany, znamy jego fundamenty. Z jednej strony chcemy rozwijać system JPK w kierunku Centralnego Rejestru Faktur, z drugiej powstanie STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej), który da nam wgląd w przepływy finansowe, dzięki czemu środki z wyłudzeń VAT nie będą już bez żadnej kontroli wyciekać za granicę. Split payment ma za zadanie przede wszystkim zabezpieczyć przedsiębiorców, a przy okazji też fiskusa. W podatkach dochodowych istnieją już pewne ograniczenia dotyczące kosztów niematerialnych oraz rozdzielenia rachunków kapitałowych i operacyjnych. Ma to spowodować racjonalizację i uszczelnienie wyliczeń podstawy opodatkowania w tym podatku. Na poziomie Unii Europejskiej podejmowane są działania dotyczące uszczelnienia nowoczesnej gospodarki platform cyfrowych, które ze względu na stan zapóźnień umów międzynarodowych wymykają się jakiemukolwiek racjonalnemu obciążeniu podatkowemu. W związku z tym można powiedzieć, że gdy ustawy zostaną podpisane przez prezydenta, to na przyszły rok pozostanie nam wdrożenie przepisów – dostosowanie systemów, podatników, przedsiębiorców i fiskusa do nowych instrumentów. Wówczas będziemy też szczegółowo oceniać skuteczność zmian.