Michał Jaros, wiceminister rozwoju i technologii, w odpowiedzi na interpelację posłanki Elżbiety Gelert (KO) wyjaśnia, że w art. 74 ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1073 ze zm.) ustawodawca zagwarantował działkowcom nieograniczone w czasie prawo do wystąpienia z PZD. Żeby to było możliwe, to jedna dziesiąta osób korzystających z działek w ramach danego rodzinnego ogrodu działkowego (ROD) musi złożyć wniosek do zarządu ROD o zwołanie zebrania w celu przeprowadzenia głosowania nad wyodrębnieniem ogrodu ze struktur PZD. Podjęcie uchwały o wyodrębnieniu wymaga obecności co najmniej połowy liczby działkowców korzystających z działek położonych na terenie danego ogrodu działkowego. Głosowanie musi być jawne, a uchwała, żeby została przyjęta, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości głosujących. W ocenie resortu ta procedura gwarantuje możliwość wyodrębnienia ogrodu ze struktur PZD i resort nie dostrzega potrzeby zmiany ustawy.

Działkowcy mają wątpliwości, czy mogą wystąpić z PZD

Tymczasem według grupy osób, która zwróciła się o interwencję do posłanki Gelert, obecnie obowiązujące przepisy przewidują tylko jedną możliwość podjęcia decyzji przez działkowców z rodzinnych ogrodów działkowych prowadzonych przez PZD co do pozostania w jego strukturach lub wydzielenia się z nich. Ich zdaniem obowiązująca obecnie ustawa o ROD uchwalona w 2013 r. wyznaczyła 12-miesięczny termin od jej wejścia w życie na zwołanie zebrania działkowców w celu podjęcia uchwały w tej sprawie.

„Podjęcie uchwały o pozostaniu w PZD skutkuje trwałym i nieodwracalnym związaniem danego ROD-u z tą organizacją, uniemożliwiając działkowcom jakiekolwiek zmiany w strukturach oraz utworzenie niezależnych stowarzyszeń ogrodowych. W konsekwencji działkowcy nie mają swobody w decydowaniu o losach swoich ogrodów, gdyż są zależni od PZD, które zarządza infrastrukturą i gruntami” – tłumaczy Elżbieta Gelert.

Jednak MRiT nie ma wątpliwości, że również po upływie 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy działkowcy mogą podjąć uchwałę o wyodrębnieniu rodzinnego ogrodu działkowego i powołaniu nowego stowarzyszenia ogrodowego, które przejmie prowadzenie ogrodu.

Wyodrębnienie nowego rodzinnego ogrodu działkowego

Ministerstwo wyjaśnia, że do zakładania stowarzyszenia ogrodowego powołanego na podstawie uchwały o wyodrębnieniu rodzinnego ogrodu działkowego stosuje się przepisy prawa o stowarzyszeniach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2261 ze zm.). „Z dniem rejestracji i nabycia osobowości prawnej nowe stowarzyszenie staje się z mocy prawa następcą prawnym PZD w zakresie praw majątkowych związanych z danym rodzinnym ogrodem działkowym, w tym praw do gruntu i zgromadzonych na rachunku środków pieniężnych” – wyjaśnił Jaros. ©℗