Dziś mija ostateczny termin, w którym przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za rok 2023. ZUS przypomina, że wnioski należy zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) do 3 czerwca. Jakie bedą konsekwencje po terminie?
Kto powinien złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?
Wielu przedsiębiorców, którzy wykazali nadpłatę w rozliczeniu składki zdrowotnej za 2023 rok, musi złożyć wniosek o jej zwrot, aby szybko odzyskać swoje środki. Termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 rok upłynął 20 maja i dotyczył osób prowadzących działalność pozarolniczą objętych ubezpieczeniem zdrowotnym oraz opodatkowanych podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym.
Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?
Jeżeli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnejwynika nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, ZUS przygotował na profilu płatnika na PUE ZUS gotowy wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R). Wniosek ten znajduje się w części „Dokumenty i wiadomości”, w sekcji „Dokumenty robocze”.
Przedsiębiorcy muszą zweryfikować, podpisać i odesłać wniosek za pośrednictwem PUE najpóźniej do 3 czerwca. Jeśli wniosek zostanie prawidłowo złożony, ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy zapisany na koncie płatnika składek najpóźniej do 1 sierpnia 2024 roku.
Co w przypadku braku złożenia wniosku o zwrot nadpłaty?
Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty w wyznaczonym terminie, ZUS samodzielnie rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca bieżącego roku. W takiej sytuacji, środki te nie zostaną bezpośrednio zwrócone na konto bankowe przedsiębiorcy, lecz zostaną uwzględnione w przyszłych rozliczeniach składkowych.
Co z niedopłatą?
W przypadku, gdy z rocznego rozliczenia wynikła niedopłata, płatnik miał obowiązek uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) do 20 maja.
Z danych ZUS wynika, że według stanu na 20 maja wystawionych zostało 832 581 wniosków o zwrot, a maksymalny wyniósł 689 tys. zł.