Nowe zwolnienie z płacenia przez miesiąc należności do ZUS będzie przysługiwało przedsiębiorcom, którzy zgłosili do ubezpieczenia maksymalnie 10 osób. Tak wynika z ostatniej wersji projektu przepisów. Jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) alarmuje, że ten warunek łatwo będzie można obejść. Wystarczy udzielić pracownikom jednodniowych urlopów bezpłatnych lub rozwiązać umowy ze zleceniobiorcami.

Miesięczne wakacje składkowe to rozwiązanie, które ma odciążyć mikroprzedsiębiorców. W najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), które jest jego autorem, doprecyzowało, komu będzie przysługiwało miesięczne zwolnienie z opłacania należnych składek (o zmianach informowaliśmy w tekście: „Wakacje składkowe jesienią, a może i później”, DGP nr 46/2024).

Z wprowadzonych zmian wynika, że z wakacji składkowych skorzysta przedsiębiorca, który spełni dwa warunki – tj. na dzień złożenia wniosku:

  • zgłosił do ubezpieczeń maksymalnie 10 ubezpieczonych;
  • w ostatnich dwóch latach nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych osiągnął przychód z tej działalności do kwoty 2 mln euro.

I tu pojawia się problem. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sygnalizuje, że pierwszy warunek łatwo będzie można obejść.

„Wskazanie jednego dnia może rodzić ryzyko, że płatnik będzie sztucznie obniżał liczbę ubezpieczonych, za których rozlicza składki, np. udzielając pracownikom jednodniowych urlopów bezpłatnych, rozwiązując umowy o świadczenia usług ze zleceniobiorcami, a następnie nawiązując je po złożeniu wniosku o wakacje” – ostrzega resort pracy.

W ocenie MRPiPS problem można by rozwiązać, gdyby liczba zgłoszonych do ubezpieczenia była brana z okresu dłuższego niż jeden dzień. MRiT nie widzi jednak potrzeby zmiany kwestionowanego przepisu.

„Z roboczych rozmów z ZUS wynika, że badanie liczby ubezpieczonych na dzień składania wniosku jest wystarczające dla zapewniania celu ustawy i łatwiejsze do weryfikacji” – wskazuje resort w odpowiedzi na zastrzeżenia.

Możliwe jednak, że rząd zdecyduje się uszczelnić te regulacje na etapie prac w komisji prawniczej. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku. ©℗