Nasza spółka – jako dominująca – jest powiązana kapitałowo z drugą spółką – jako zależną. Nie zdecydowaliśmy się na utworzenie grupy spółek, bo uznaliśmy, że dotychczasowy model funkcjonowania jest wystarczający. Czy jest to zgodne z przepisami kodeksu spółek handlowych, do którego nowelizacją z 9 lutego ubiegłego roku wprowadzono tzw. prawo holdingowe? Problem wyjaśnia Krzysztof Borkowski, adwokat, kancelaria KZ Legal (Krzemień Zaliwska Adwokaci i Radcowie Prawni S.K.A.).
Wprawdzie na mocy tej nowelizacji w kodeksie spółek handlowych (dalej: k.s.h.) od października 2022 r. formalnie pojawiły się przepisy regulujące funkcjonowanie grupy spółek (potocznie nazywanej holdingiem), to jednak nie wprowadziły one obowiązku dla spółek powiązanych do uczestnictwa w grupie. A zatem sytuacja opisana w pytaniu jest prawnie dopuszczalna.
Jeśli wspomniane spółki zdecydują się na utworzenie grupy spółek, to do zgromadzenia wspólników/walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki zależnej będzie należeć podjęcie uchwały w tej sprawie większością trzech czwartych głosów. Obie spółki mają ujawnić uczestnictwo w grupie spółek w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Pozostało
75%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama