W I kwartale 2023 r. rząd ma przyjąć projekt przepisów umożliwiających zastrzeganie numeru PESEL.

O pomyśle utworzenia specjalnego rejestru, w którym instytucje finansowe przed udzieleniem pożyczki lub kredytu będą sprawdzać, czy numer PESEL nie został zastrzeżony, DGP informował w ubiegłym tygodniu. Teraz projekt został formalnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jest on odpowiedzią na nasilający się problem kradzieży tożsamości i zaciągania zobowiązań w cudzym imieniu. Oszuści z wykorzystaniem cudzych danych biorą pożyczki czy kredyty. Nowe regulacje mają im to uniemożliwić.
„W ramach projektu zostanie utworzony rejestr zastrzeżeń numerów PESEL, w którym będzie odnotowane zastrzeżenie i cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL, jak również data dokonania tych czynności. Dzięki przyjętemu rozwiązaniu będzie można uniknąć potencjalnej próby wyłudzenia przez osobę korzystającą z wykradzionej tożsamości” – można przeczytać w przedstawionych założeniach.
Najważniejszym elementem nowego systemu będzie rejestr zastrzeżeń utworzony i utrzymywany przez ministra cyfryzacji. Z punktu widzenia obywatela będzie to kolejna usługa cyfrowa, do której dostęp umożliwia mObywatel z poziomu aplikacji w smartfonie czy też przeglądarki. Uwierzytelniając się z poziomu mObywatela lub też poprzez profil zaufany, e-podpis kwalifikowany czy bankowość internetową, każdy będzie mógł zgłosić zastrzeżenie numeru PESEL. Dzięki temu zyska pewność, że nikt nie obciąży go długami za kredyt czy pożyczkę zaciągniętą z wykorzystaniem tego numeru. Osoby, które nie korzystają z nowych technologii, będą mogły dokonać zastrzeżenia osobiście w dowolnym urzędzie gminy.
Zobowiązane ustawą firmy będą musiały przed zawarciem umowy połączyć się z rejestrem i sprawdzić, czy numer PESEL nie został zastrzeżony. Na tę chwilę obowiązek ten ma być wprowadzony wobec banków i instytucji finansowych przed zawarciem umów na prowadzenie rachunku, pożyczki, kredytu, leasingu czy karty kredytowej.
Jeśli po sprawdzeniu w rejestrze okaże się, że numer PESEL został zastrzeżony, umowa nie powinna być zawarta. Jeśli zaś klient będzie chciał ją podpisać, to czasowo zdejmie zastrzeżenie. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu