Zakład budżetowy gminy nie płaci podatku od nieruchomości od budowli służących do zbiorowego dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Sam bowiem nie jest nastawiony na zysk, przez co i budowle nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

Chodziło o zakład budżetowy administrujący gminną infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, w skład której wchodziły: urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnia ścieków, przepompownia ścieków i stacja pomp podciśnieniowych.
Zasadniczo zakład realizuje zadanie własne gminy, czyli zapewnia mieszkańcom wodę i odbiór ścieków.
Celem jego funkcjonowania nie jest osiąganie zysków z zaopatrywania mieszkańców w wodę i z odprowadzania ścieków. Wszelkie przychody z opłat pokrywają jedynie koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.
Jednocześnie, zgodnie z ustawą o finansach publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 305), samorządowy zakład budżetowy prowadzi działalność gospodarczą i pokrywa koszty działalności z własnych przychodów.
Zakład wystąpił więc do wójta o interpretację w sprawie podatku od nieruchomości. Spytał, czy budowle wchodzące w skład infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, będące własnością gminy, a administrowane przez jej zakład budżetowy, są opodatkowane podatkiem od nieruchomości.
Sam uważał, że nie są one opodatkowane, ponieważ – jak twierdził – nie są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Argumentował, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowane są tylko budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy wynika, że jako grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej należy rozumieć grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
Zakład przekonywał, że jego działalność w zakresie usług wodno-kanalizacyjnych nie ma charakteru zarobkowego, więc nie można tu mówić o prowadzeniu działalności gospodarczej.
Wójt się z tym nie zgodził. Stwierdził, że zakład prowadzi działalność w sposób zorganizowany i ciągły, a jego działalność ma charakter zarobkowy. Co prawda przyjęta w zakładzie taryfa opłat nie zakłada żadnych dochodów, ale – jak stwierdził wójt – nie wyklucza to potencjalnej możliwości osiągnięcia zysku. Budowle, którymi administruje zakład, są zatem opodatkowane podatkiem od nieruchomości – uznał.
Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. Wyjaśnił, że art. 1a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych odsyła do definicji działalności gospodarczej, zawartej w art. 3 prawa przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1292). Działalnością gospodarczą jest więc zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Zdaniem WSA zarobkowy charakter oznacza, że zamiarem (celem) podjęcia działalności gospodarczej jest osiągnięcie zysku. Wyjaśnił, że przeciwieństwem działalności zarobkowej jest działalność niezarobkowa, czyli taka, która nie jest nastawiona na generowanie czystych zysków, nawet jeżeli w pewnym momencie jej wykonywania pojawią się pewne niezamierzone zyski.
W takiej sytuacji jest właśnie zakład – stwierdził WSA. Orzekł więc, że budowle administrowane przez zakład, służące do zbiorowego dostarczania wody i odprowadzania ścieków, nie są budowlami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Podobnie orzekały wcześniej inne WSA, m.in. w Krakowie (wyrok z 30 listopada 2021 r., sygn. akt I SA/Kr 1185/21). Wyrok jest nieprawomocny. ©℗

orzecznictwo

Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 12 maja 2022 r., sygn. akt I SA/Go 90/22 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia