Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie zmiany warunków umów przez operatora płatności internetowych, firmę PayPal. W jego toku zbada, czy PayPal naruszył zbiorowe interesy konsumentów poprzez jednostronną zmianę umów i wprowadzenie nowej opłaty.

Wątpliwości urzędu budzi klauzula modyfikacyjna, na mocy której spółka wprowadziła zmiany w regulaminie. Według UOKiK klauzula ta przewiduje możliwość wprowadzenia zmian przez samo ich opublikowanie i automatyczną akceptację przez użytkownika, który będzie dalej korzystać z usług.
Jak tłumaczy UOKiK, w grudniu 2020 r. spółka PayPal Europe z Luksemburga wprowadziła zmiany w umowach z użytkownikami serwisu PayPal, umożliwiającego płatności w internecie. Jedną z nich była nowa opłata – za brak aktywności na koncie przez okres co najmniej 12 miesięcy. Wynosi ona maksymalnie 45 zł rocznie. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło kilka skarg od klientów w tej sprawie.
– Wszcząłem postępowanie wyjaśniające, aby ustalić, czy PayPal – poprzez zmianę regulaminu – mógł naruszyć zbiorowe interesy konsumentów. Wątpliwości budzi również treść klauzuli modyfikacyjnej, która miała być podstawą do jednostronnego wprowadzenia zmian umów z konsumentami – tłumaczy Chróstny, cytowany w komunikacie UOKiK.
Jak dodaje, postanowienie regulaminu nie określa jednak konkretnych przyczyn uprawniających do modyfikacji umów. Tymczasem, jak podkreśla, zgodnie z orzecznictwem, klauzule blankietowe lub zbyt ogólne, np. odnoszące się do „ważnych powodów”, należy uznać za niedopuszczalne.
Klauzula modyfikacyjna będzie też analizowana pod kątem ewentualnej abuzywności, czyli niedozwolonych postanowień umownych. Przypomnijmy, że decyzja UOKiK uznająca postanowienie wzorca umowy za niedozwolone ma skutek tylko w stosunku do przedsiębiorcy, który ją stosował oraz wobec wszystkich konsumentów, którzy zawarli z nim umowę na podstawie klauzuli wskazanej w decyzji. W swoich rozstrzygnięciach prezes UOKiK może również określić sposoby usunięcia skutków bezprawnej praktyki przedsiębiorcy i nałożyć na niego karę pieniężną. ©℗