Likwidacja masy upadłości następuje po ogłoszeniu upadłości, która obejmuje likwidację majątku upadłego. Wykonywane są wówczas następujące czynności:

  • - syndyk sporządza spis inwentarza i plan likwidacyjny. W planie proponuje, w jaki sposób i w jakim terminie powinny zostać sprzedane składniki majątku upadłego, a szczególnie przedsiębiorstwo. Przedstawia też preliminarz wydatków, a także ustosunkowuje się do tego, czy dalsze prowadzenie działalności gospodarczej jest uzasadnione;
  • - syndyk składa plan i spis sędziemu komisarzowi w ciągu miesiąca od dnia ogłoszenia upadłości;
  • - syndyk przeprowadza likwidację masy upadłości.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Na podstawie spisu inwentarza i innych dokumentów syndyk sporządza sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający ogłoszenie upadłości i niezwłocznie przedkłada je sędziemu komisarzowi.

Jeżeli zachodzi taka potrzeba (bo brak jest pieniędzy na pokrycie kosztów postępowania), syndyk może nawet sprzedać ruchomość.

Może też sprzedać te ruchomości, które ulegają szybko psuciu się albo straciłyby na wartości, albo przechowywanie ich łączy się z dużymi kosztami. Likwidacja masy upadłości odbywa się przez sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego w całości albo jego zorganizowanej części, sprzedaż nieruchomości i ruchomości, wyegzekwowanie wierzytelności od dłużników upadłego i zbycie lub wykonanie praw majątkowych, które wchodzą w skład masy upadłości. Sprzedaż w ramach postępowania upadłościowego wywiera takie skutki jak sprzedaż egzekucyjna.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Podstawa prawna

  • - Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.).