Specjaliści z WITU i firmy Autocomp, które opracowały i produkują system, uruchomili laserowe strzelnice do szkolenia żołnierzy Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu, 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Lęborku, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku. Z nowych Śnieżników będą mogli korzystać także wojskowi z innych pobliskich jednostek.

"Śnieżnik" to stacjonarna strzelnica laserowa do nauki, kontroli i oceny celowania z broni strzeleckiej oraz przygotowania żołnierzy do indywidualnych i zespołowych strzelań amunicją bojową na klasycznych strzelnicach do tarcz i figur bojowych. Służy także do nauki wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celów rzeczywistych w różnym terenie (zurbanizowany, odkryty), w różnych porach dnia i nocy, przy każdej pogodzie – może symulować mgłę, śnieg, deszcz, wiatr. Pomaga przygotować do współdziałania w walce, a także do reagowania w sytuacjach nietypowych, np. gdy w polu ostrzału pojawiają się cywile czy zakładnicy.

Zestaw składa się z układu projekcyjnego wyświetlającego realistyczny obraz pola walki lub strzelnicy, układu śledzenia punktów celowania broni, głośników odwzorowujących odgłosy pola walki, stanowiska operatora prowadzącego ćwiczenia za pośrednictwem komputerowej centrali oraz z odpowiedniej liczby egzemplarzy broni.

Trenujący mogą się posługiwać symulatorami stosowanych w polskim wojsku ok. 40 typów karabinów szturmowych, maszynowych, wyborowych, pistoletów, granatników automatycznych oraz moździerza. W tym roku w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie i Centrum Szkolenia MW w Ustce uruchomiono zostały symulatorowe stanowiska artyleryjskich zestawu przeciwlotniczego ZU-23-2K i ZUR-23K. Każdy z symulatorów broni stosowanych w trenażerze powstaje w drodze przeróbki broni bojowej na urządzenia elektroniczne, jednak wszystkie czynności niezbędne do oddania strzału żołnierze muszą wykonać tak samo, jak z broni ostrej – trzeba ją załadować (np. podłączyć magazynek), przeładować i odbezpieczyć. Balistyka symulowanej amunicji odpowiada trajektorii rzeczywistego pocisku, granatu lub rakiety. Oprogramowanie uwzględnia m.in.: prędkość wylotową, masę pocisku, własności aerodynamiczne, temperaturę, ciśnienie powietrza, wilgotność i wiatr.

"Lista broni, celowników i osprzętu do stosowania w naszym systemie jest otwarta. Jesteśmy w stanie opracować i wdrożyć symulator każdego rodzaju broni strzeleckiej, która trafi do polskich żołnierzy, wiernie odwzorowując jej balistykę i działanie" - zapewnia dyrektor WITU płk dr inż. Jacek Borkowski. Zapowiada, że gdy jednostki operacyjne odbiorą pierwsze egzemplarze karabinków z rodziny modułowego systemu broni strzeleckiej MSBS-5,56, WITU będzie gotowy przygotować symulatory także tej broni.

Konstruktorzy z WITU opracowali wykorzystujący platformę "Śnieżnika" symulator stanowiska strzelca pokładowego śmigłowca, a na wrześniowych kieleckich targach zbrojeniowych zaprezentowano symulator stanowiska strzelca na szybkiej łodzi motorowej. Trwają prace nad symulatorami moździerzy M-98 z różnymi typami amunicji i zapalników.

"Śnieżnik" powstał na zamówienie MON, z inicjatywy Dowództwa Wojsk Lądowych. WITU opracowało symulatory uzbrojenia i oprogramowanie uwzględniające balistykę, spółka Autocomp odpowiada za emisję obrazu i dźwięku symulatorów. Obecnie symulatory zbudowane na tej platformie służą żołnierzom trzech rodzajów sił zbrojnych. Z laserowej strzelnicy jednocześnie może korzystać cała drużyna (od kilku do kilkunastu osób), ale jak zaznaczają przedstawiciele WITU, można system rozbudować do rozmiarów umożliwiających trening złożonego z kilku drużyn plutonu.

Dotychczas "Śnieżniki" w różnych wersjach działają m.in. w 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie, 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszów Mazowieckim, Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego i Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Jako ostatnia z partii zamówionej przez Inspektorat Uzbrojenia, w połowie przyszłego roku ma zostać zainstalowana wirtualna strzelnica w ośrodku poligonowym 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Trzciańcu. Liczba "Śnieżników" dostarczonych Wojsku Polskiemu wyniesie wówczas 22.