"Wszędzie tam gdzie elity dystansują się od wyborców, będą w wyborach pozbawiane władzy. Jednym z porównań jest to, że Trump w USA także miał do czynienia z silnym wiatrem w oczy i mimo to wygrał wybory" - powiedział Hofer udzielając wywiadu agencji Reuters.

W drugiej turze wyborów prezydenckich 22 maja Hofer przegrał różnicą niespełna 31 tys. głosów z popieranym przez polityczną lewicę byłym przywódcą austriackich Zielonych Alexandrem Van der Bellenem. Na wniosek FPOe austriacki Trybunał Konstytucyjny nakazał 1 lipca ponowne przeprowadzenie głosowania we wszystkich okręgach w następstwie naruszenia przepisów służących zabezpieczeniu przed manipulacjami wyborczymi.

Powtórne głosowanie miało się pierwotnie odbyć 2 października, ale na początku września okazało się, że wśród kart odebranych już przez wielu zamierzających głosować pocztą wyborców są i takie, które po ich wypełnieniu i zaklejeniu zaczynają się rozpadać. W tej sytuacji parlament postanowił opóźnić wybory, przesuwając je na 4 grudnia.

W swej kampanii wyborczej Hofer akcentuje konieczność zaostrzenia zbyt liberalnej jego zdaniem austriackiej polityki imigracyjnej. "Jest to oczywiście kwestia humanitarna, ale nie mogę całkowicie ignorować obciążania budżetu" - powiedział Reuterowi. Jak zaznaczył, sam wspiera ideę tworzenia poza Europą "stref bezpieczeństwa", gdzie byłyby rozpatrywane wnioski azylowe.

Uznał również za niezbędne przeprowadzenie w Unii Europejskiej rozległych reform, co położyłoby kres wywołanym Brexitem nastrojom niepewności i lęku. "UE - to znaczy my, państwa członkowskie - popełniła wielki błąd, nie przestrzegając naszych własnych porozumień, nie traktując już samej siebie poważnie. Mam nadzieję, że pojawi się coś w rodzaju pobudki, że ludzie powiedzą: zrozumieliśmy, że popełniliśmy wielkie błędy" - zaznaczył Hofer.

Zapytany o swą ocenę unijnych sankcji wobec Rosji odpowiedział, iż jest "bardzo przychylny" ich zniesieniu. Jak przypomina Reuters, podobne stanowisko prezentuje minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz z chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP). (PAP)