Trumpflacja nadciąga nad gospodarczy horyzont Stanów [OPINIA]

autor: Lars Christensen16.11.2016, 07:36; Aktualizacja: 16.11.2016, 08:28
moneta, dolary

Niemal wszystkie jego propozycje doprowadzą do wzrostu cen w Stanach Zjednoczonych.źródło: ShutterStock

Kilka tygodni temu pisałem w jednym z felietonów, że wreszcie obserwujemy, jak świat ucieka z deflacyjnej pułapki, choć – jak podkreślałem – nie oczekiwałbym w najbliższym czasie inflacji, która osiągnęłaby w Stanach Zjednoczonych i strefie euro poziom 2 proc. Tyle że pisałem te słowa jeszcze zanim Donald Trump nieoczekiwanie wygrał amerykańskie wybory prezydenckie. Z Trumpem na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych inflacja będzie rosła.

Niemal wszystkie jego propozycje doprowadzą do wzrostu cen w Stanach Zjednoczonych. Zarówno te dotyczące strony podażowej, jak i popytowej. Zacznijmy od strony popytowej. Trump zapowiada zaostrzenie polityki imigracyjnej z deportowaniem nielegalnych imigrantów włącznie. To z pewnością będzie oznaczać dodatkową presję na koszty pracy. Co więcej, protekcjonistyczne ciągoty Trumpa odbiją się na cenach towarów importowanych. Na szczęście wygląda na to, że republikański prezydent nie zdobędzie większości w Izbie Reprezentantów i Senacie dla wszystkich swoich antyimigracyjnych i protekcjonistycznych propozycji. Ale niektóre z  nich na pewno uda mu się przeforsować.

Jeśli chodzi o stronę podażową, Trump obiecuje „podwojenie wzrostu” w sytuacji, gdy tempo rozwoju gospodarczego Stanów Zjednoczonych jest już najpewniej zbliżone do tempa wzrostu potencjalnego. Prezydent elekt zamierza przyspieszyć wzrost PKB czymś, co może być określone mianem klasycznych narzędzi keynesowskich – ogromnymi inwestycjami w infrastrukturę i znaczącymi, niepokrywalnymi cięciami podatków. To z pewnością zwiększy podaż w amerykańskiej gospodarce. Tyle że taką politykę może wesprzeć wyłącznie Rezerwa Federalna, a sądząc po reakcji rynków – znacznym wzroście rentowności obligacji i  wyższymi oczekiwaniami inflacyjnymi – Fed przynajmniej do pewnego stopnia się w to zaangażuje.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie