statystyki

Trumpflacja nadciąga nad gospodarczy horyzont Stanów [OPINIA]

autor: Lars Christensen16.11.2016, 07:36; Aktualizacja: 16.11.2016, 08:28
moneta, dolary

Niemal wszystkie jego propozycje doprowadzą do wzrostu cen w Stanach Zjednoczonych.źródło: ShutterStock

Kilka tygodni temu pisałem w jednym z felietonów, że wreszcie obserwujemy, jak świat ucieka z deflacyjnej pułapki, choć – jak podkreślałem – nie oczekiwałbym w najbliższym czasie inflacji, która osiągnęłaby w Stanach Zjednoczonych i strefie euro poziom 2 proc. Tyle że pisałem te słowa jeszcze zanim Donald Trump nieoczekiwanie wygrał amerykańskie wybory prezydenckie. Z Trumpem na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych inflacja będzie rosła.

Niemal wszystkie jego propozycje doprowadzą do wzrostu cen w Stanach Zjednoczonych. Zarówno te dotyczące strony podażowej, jak i popytowej. Zacznijmy od strony popytowej. Trump zapowiada zaostrzenie polityki imigracyjnej z deportowaniem nielegalnych imigrantów włącznie. To z pewnością będzie oznaczać dodatkową presję na koszty pracy. Co więcej, protekcjonistyczne ciągoty Trumpa odbiją się na cenach towarów importowanych. Na szczęście wygląda na to, że republikański prezydent nie zdobędzie większości w Izbie Reprezentantów i Senacie dla wszystkich swoich antyimigracyjnych i protekcjonistycznych propozycji. Ale niektóre z  nich na pewno uda mu się przeforsować.

Jeśli chodzi o stronę podażową, Trump obiecuje „podwojenie wzrostu” w sytuacji, gdy tempo rozwoju gospodarczego Stanów Zjednoczonych jest już najpewniej zbliżone do tempa wzrostu potencjalnego. Prezydent elekt zamierza przyspieszyć wzrost PKB czymś, co może być określone mianem klasycznych narzędzi keynesowskich – ogromnymi inwestycjami w infrastrukturę i znaczącymi, niepokrywalnymi cięciami podatków. To z pewnością zwiększy podaż w amerykańskiej gospodarce. Tyle że taką politykę może wesprzeć wyłącznie Rezerwa Federalna, a sądząc po reakcji rynków – znacznym wzroście rentowności obligacji i  wyższymi oczekiwaniami inflacyjnymi – Fed przynajmniej do pewnego stopnia się w to zaangażuje.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie